Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 listopada 2020 r., sygn. I SA/Po 584/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 listopada 2020 r. sprawy ze skargi G. sp. z o.o. w P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w P. z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za kwiecień 2019 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] września 2020 r. G. Sp. z o.o. w P. wniosła skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z [...] lipca 2020 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego P. z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...], wydane w przedmiocie przedłużenia do dnia 31 marca 2020 r. terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającej z korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za kwiecień 2019 r.

Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w której spółka złożyła deklarację dla podatku od towarów i usług VAT-7 za kwiecień 2019 r., wykazując nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w kwocie [...]zł do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni. Organ pierwszej instancji w ramach czynności sprawdzających złożoną deklarację poddał analizie i weryfikacji w oparciu o WRO-SYSTEM i stwierdził występowanie transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi osobowo. Wątpliwości co do prawidłowości rozliczeń za ten miesiąc skutkowały przedłużeniem terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do 30 października 2019 r. W dniu [...] lipca 2019 r. spółka skorygowała pierwotną deklarację, wykazując do zwrotu kwotę [...]zł, tj. o kwotę [...]zł. Przed upływem przedłużonego terminu zwrotu Naczelnik otrzymał informację, że w spółce wszczęta została kontrola celno-skarbowa w zakresie podatku od towarów i usług za okres od 1 września 2018 r. do 31 lipca 2019 r. i następnie kolejny raz przedłużył termin zwrotu podatku (do 31 grudnia 2019 r.), odstępując jednocześnie od czynności sprawdzających za ten okres. Kontrola ta trwa nadal, ponieważ gromadzony jest materiał dowodowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00