Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 listopada 2020 r., sygn. IV SA/Po 615/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak Sędzia WSA Monika Świerczak Asesor sądowy WSA Katarzyna Witkowicz-Grochowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 04 listopada 2020 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w P. na decyzję Starosty P. z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Na wniosek Komendy Powiatowej Policji w [...] z dnia [...] listopada 2019 r. wszczęte zostało przez Starostę wobec K. C. postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy kierowcy na okres 3 (trzech) miesięcy, który w dniu [...] listopada 2019r. w miejscowości [...], woj. wielkopolskie, dopuścił się wykroczenia drogowego polegającego na tym, że w obszarze zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o 51 km/h. Zatrzymanie prawa jazdy przez funkcjonariusza Policji nastąpiło na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. a) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018r., poz. 1990, dalej jako "p.r.d.").

Decyzją z dnia [...] listopada 2019r. znak [...], Starosta umorzył postępowanie w sprawie zatrzymania Panu K. C. prawa jazdy i postanowił o jego zwrocie zainteresowanemu.

W uzasadnieniu swojej decyzji Starosta wskazał na to, że wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami, a w szczególności zmianą przepisu art. 102 ust. 1 pkt 4 i ust. 1c tej ustawy konstrukcja tego przepisu nie pozostawia wątpliwości, co do ciążącego na organie obowiązku wydania przez starostę decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Jednak w ocenie organu I instancji nie było w ogóle podstaw do wydania decyzji w niniejszej sprawie na powołanej powyżej podstawie prawnej, gdyż wynik urządzenia kontrolno - pomiarowego trzeba pomniejszyć o wartość błędu granicznego przyjmując ostatecznie, iż kierujący nie przekroczył prędkości powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00