Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 4 listopada 2020 r., sygn. I SA/Op 246/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 4 listopada 2020 r. sprawy ze skargi A w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 30 czerwca 2020 r., nr [...] w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za okres od lutego 2014 r. do lutego 2015 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez A w [...] (dalej jako: skarżąca, strona, A) jest decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z 30 czerwca 2020 r., którą organ ten działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) - dalej jako "op", utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta Opola z 7 stycznia 2020 r. w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za okres od lutego 2014 r. do lutego 2015 r.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

A w [...] zwróciła się, w piśmie z 24 października 2019 r., do Prezydenta Miasta Opola o zwrot środków finansowych z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, poniesionych przez A na rzecz V. W., zam. w [...] przy ul. [...], w kwocie 338 zł, za okres od lutego 2014 do lutego 2015 r. A podniosła, że we wskazanym okresie dokonywała wpłat za gospodarowanie odpadami metodą kasową w formie przenoszenia daniny publicznej, która podlegała zwrotowi na rzecz Gminy. W związku z powyższym, A, będąca w tym okresie jedynie pośrednikiem przy pobieraniu opłat, poniosła stratę z tytułu braku wpłat V. W. Zapłata za deklarację została pokryta z nadpłat innych mieszkańców.

Prezydent Miasta Opola decyzją z 7 stycznia 2020 r. odmówił A zwrotu kwoty 338 zł z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał m.in., że zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2019 r. poz. 2010 z późn. zm.), dalej "ucpg", jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową (treść obowiązująca od 1 lutego 2015 r.). W ocenie organu I instancji, zarówno przed dniem 1 lutego 2015 r., jak i po tej dacie, w przypadku wyodrębnienia lokali w budynkach wielolokalowych, podatnikiem jest spółdzielnia mieszkaniowa (lub wspólnota mieszkaniowa). Osoba sprawująca zarząd nieruchomością wspólną obciążona jest, na podstawie powołanego przepisu, obowiązkami podatnika, tj. złożeniem deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz zapłatą tej opłaty. Zatem to spółdzielnia mieszkaniowa jest podmiotem zobowiązanym do składania deklaracji i uiszczenia na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. I tak w przypadku nieruchomości, na których znajdują się tylko mieszkania lokatorskie, spółdzielcze własnościowe lub wynajmowane, gdyż jest - w rozumieniu ustawy - właścicielem nieruchomości, z mocy art. 6h w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 4 ucpg, a w przypadku nieruchomości, w których ustanowiono odrębną własność lokali, dlatego, że jest osobą sprawującą zarząd nieruchomością wspólną, o której mowa w art. 2 ust. 3 ucpg.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00