Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 listopada 2020 r., sygn. II SA/Ol 746/20

Straż pożarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie sędzia WSA Adam Matuszak sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 listopada 2020 r. sprawy ze skargi P. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie równoważnika pieniężnego za brak lokalu oddala skargę.

Uzasadnienie

Z akt administracyjnych przekazanych wraz ze skargą wynika, że decyzją Komendanta Powiatowego PSP (organ I instancji) Nr "[...]" z dnia

"[...]" P. K. (skarżącemu) przyznano równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego, według stawki 10,39 zł dziennie, tj. dla strażaka posiadającego rodzinę.

Organ I instancji kolejną decyzją z "[...]" (poprzednia została uchylona przez organ odwoławczy) stwierdził utratę uprawnienia do pobierania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego z dniem 11 listopada 2019 r. oraz wygaśnięcie decyzji własnej z "[...]" w sprawie przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu decyzji podniesiono, że w roku 2019 funkcjonariusz złożył dwukrotnie oświadczenie mieszkaniowe. Z oświadczenia z 12 listopada 2019 r. wynika, że od dnia 01.09.2006 r. nie posiada on lokalu mieszkalnego położonego w miejscu pełnienia służby, bądź w miejscowości pobliskiej, natomiast od 11 listopada 2019 r. zamieszkuje w A przy ul. A w lokalu, do którego posiada tytuł prawny.

Organ ustalił, że powierzchnia pokoi w lokalu mieszkalnym, do którego

tytuł prawny posiada skarżący, wynosi 19.55 m kw. Okoliczność wejścia przez skarżącego w posiadanie lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby, który zaspokaja potrzeby mieszkaniowe funkcjonariusza, stanowiła bezpośrednią przyczynę utraty przedmiotowego uprawnienia.

W ocenie organu fakt zamieszkania przez strażaka w mieszkaniu, które wcześniej przez wiele miesięcy remontował w sposób jednoznaczny świadczy o tym, że co najmniej od 11 listopada 2019 r. lokal ten nadawał się do zamieszkania. Próby wykazania, że powierzchnia pokoi w lokalu mieszkalnym jest o ponad 20 m kw. mniejsza niż powierzchnia użytkowa lokalu wskazana w akcie notarialnym (43 m kw), przy braku współdziałania z organem oraz występujących rozbieżnościach w dokumentach i oświadczeniach przedkładanych przez stronę z ustaleniami poczynionymi przez organ i zgodnie z zeznaniami strony z dnia 2 czerwca 2020 r., są niewiarygodne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00