Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 listopada 2020 r., sygn. II SA/Ol 514/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Lipiński sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 listopada 2020 r. sprawy ze skargi W.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z "[...]"r. Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej "[...]" (dalej: "organ pierwszej instancji") odmówił W.G. (dalej: "Skarżąca") przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na syna. Organ pierwszej instancji stwierdził, że wprawdzie Skarżąca sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym synem, lecz art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111), dalej jako "ustawa", wyklucza możliwość przyznania wnioskowanego świadczenia m.in., w sytuacji gdy osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury.

W złożonym odwołaniu Skarżąca zarzuciła ww. decyzji naruszenie art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy przez oparcie rozstrzygnięcia w sprawie na jego literalnym brzmieniu, przy całkowitym pominięciu celów przedmiotowej ustawy i art. 32, art. 69, art. 71 w zw. z art. 2 Konstytucji, statuujących zasadę równości wobec prawa i zakaz dyskryminacji, szczególnej pomocy osobom niepełnosprawnym oraz rodzinie ze strony Państwa, co doprowadziło do uznania przez organ, iż Skarżąca nie jest uprawniona w jakimkolwiek zakresie do uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudniania lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym synem, gdy prawidłowa wykładnia tego przepisu (funkcjonalna, systemowa i celowościowa) prowadzi do wniosku, iż osobom z ustalonym prawem do emerytury świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje wyłącznie do wysokości emerytury i w związku z powyższym wniosła o uchylenie w całości zaskarżonej decyzji i przyznanie Skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy, pomniejszonego o otrzymywaną emeryturę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00