Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 listopada 2020 r., sygn. I SA/Łd 266/20

Podatek od towarów i usług

 

Dnia 26 listopada 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk Sędzia WSA Paweł Kowalski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 listopada 2020 roku sprawy ze skargi Z. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] 2020 roku nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oraz wysokości nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następnych okres rozliczeniowy za poszczególne miesiące 2013 roku. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 266/20

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2020 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.-W. z dnia [...] listopada 2018 r. w sprawie w określenia Z. S. wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oraz wysokości nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następnych okres rozliczeniowy za poszczególne miesiące 2013 roku.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia wskazano, że podatnik w 2013 r. obniżył podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur VAT, na których jako przedmiot transakcji wskazano olej napędowy, inne oleje, smary, i ulepszacze do paliwa wystawionych przez: A Sp. z o. o., z/s w Ł. oraz B Sp. z o. o. z/s w Ł.

Przypomniano, że zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.-W., podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturach wystawionych przez te spółki, gdyż funkcjonowanie spółki A w zakresie obrotu olejem napędowym oraz spółki B nie miało gospodarczo-ekonomicznego uzasadnienia. W ocenie organu spółki te były podmiotami, które wystawiały faktury mające dokumentować fikcyjne dostawy bądź też sprzedaż towaru z niewiadomego źródła. Powyższe w konsekwencji spowodowało zawyżenie przez podatnika podatku naliczonego w okresie objętym postępowaniem o kwotę 310.793,11 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00