Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 listopada 2020 r., sygn. I SA/Lu 435/20

Podatek od czynności cywilnoprawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca) Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz WSA Andrzej Niezgoda po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 listopada 2020 r. sprawy ze skargi L. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej w L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych - oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] nr [...], Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej - DIAS) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w [...] (dalej - N[...]US) z 2 marca 2020 r., nr [...] o określeniu Spółce L. w [...] (dalej - Spółka, skarżąca, strona) wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie [...]zł.

Organ odwoławczy zgodził się z organem pierwszej instancji, że strona zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych od transakcji, której przedmiot w rzeczywistości miał wartość wyższą niż określona przez strony w umowie sprzedaży. Umowa ta została zawarta 24 czerwca 2015 r. w formie aktu notarialnego (akt notarialny Rep. A nr [...]) i dotyczyła dwóch działek, o numerach ewidencyjnych [...] oraz nr [...] i łącznej powierzchni 5.231 m2, położonych w miejscowości R., gmina W.. Strony określiły wartość nieruchomości na kwotę [...]zł.

DIAS za prawidłowe uznał określenie przez N[...]US wartości nieruchomości w kwocie [...]zł, na podstawie operatu szacunkowego z 18 października 2019 r., sporządzonego przez U. K..

Organ drugiej instancji, tak jak organ pierwszoinstancyjny, nie dał wiary dowodowi przedstawionemu przez stronę, również z opinii rzeczoznawcy (J. W.), w której wartość działek transakcji określona została na kwotę [...]zł.

Odnosząc się do tych opinii, organ ocenił, że ta, sporządzona przez U. K. zawiera wszystkie konieczne elementy, a zastosowana w niej metoda wyceny pozwalała na rzetelne określenie wartości rynkowej sprzedanych gruntów, natomiast operat szacunkowy załączony przez stronę zawiera braki, a metoda wyceny pozwala na tendencyjne wycenienie szacowanej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00