Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 listopada 2020 r., sygn. I SA/Lu 402/20

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz Sędziowie WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca) WSA Andrzej Niezgoda po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 listopada 2020 r. sprawy ze skargi K. O. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości nieprzekazanej organowi egzekucyjnemu należności z tytułu zajęcia wierzytelności pieniężnej I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz K. O. kwotę [...]zł ([...]) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z [...] r., nr [...], wydanym na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z 4 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256, dalej - K.p.a.) oraz art. 17 i 18 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2019 r., poz. 1438 ze zm., dalej - u.p.e.a.), Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia K. O. na postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w [...] z [...] r., nr [...] [...] o określeniu wysokości nieprzekazanej organowi egzekucyjnemu należności z tytułu zajęcia wierzytelności pieniężnej przysługującej [...] Sp. z. o.o., utrzymał zaskarżone postanowienie w mocy.

W uzasadnieniu podał, że Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w [...] prowadzi wobec zobowiązanego A. Sp. z o.o. w [...] postępowanie egzekucyjne, na podstawie tytułów wykonawczych nr [...] z [...] r., [...] z [...], [...], [...], [...] i [...] z [...] r. W celu wyegzekwowania należności objętej tytułem wykonawczym nr [...], zawiadomieniem o zajęciu innej wierzytelności pieniężnej z 5 lutego 2019 r. dokonał zajęcia wierzytelności zobowiązanego w Przedsiębiorstwie Usługowo-Handlowym E. K. O.. Zawiadomienie doręczono 13 lutego 2019 r. Kolejnego zajęcia innej wierzytelności pieniężnej w przedsiębiorstwie K. O. (na podstawie tytułu wykonawczego nr [...]) organ egzekucyjny dokonał w oparciu o zawiadomienie z 26 lutego 2019 r. Zawiadomienie to doręczono 5 marca 2019 r. Następnie organ egzekucyjny na podstawie tytułów wykonawczych o nr: [...], [...], [...] i [...] dokonał zajęcia innej wierzytelności pieniężnej pismem z 11 kwietnia 2019 r. Zawiadomienie w tym przedmiocie doręczono 18 kwietnia 2019 r. W odpowiedzi na te zajęcia, K. O. poinformował, że w ich datach Spółka [...] Sp. z o.o. nie miała żadnej wierzytelności pieniężnej w stosunku do jego przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00