Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. I SA/Kr 907/20

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Grzeszek (spr.) Sędziowie WSA Piotr Głowacki WSA Urszula Zięba po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skarg G. Sp. z o.o. w K. na postanowienia Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] [...] w przedmiocie zarzutów na prowadzone postępowanie egzekucyjne skargi oddala.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] jako organ egzekucyjny prowadzi postępowanie egzekucyjne do majątku zobowiązanej G. sp. z o.o. na podstawie tytułów wykonawczych o numerach: [...] z dnia 16 października 2018r. wystawionych przez wierzyciela Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. obejmującego zaległości w podatku od towarów i usług za listopad 2011r. i grudzień 2011r. oraz listopad 2011r.

Organ egzekucyjny w dniu 20 listopada 2018r. doręczył zobowiązanej odpisy ww. tytułów wykonawczych wraz z zawiadomieniem o zajęciu rachunku bankowego z dnia 31 października 2018r. nr [...] w Santander Bank Polska S.A. Bank poinformował, iż zajęcie nie może być zrealizowane z powodu braku środków na rachunku.

Zobowiązana pismami z dnia 26 listopada 2018r. złożyła zarzuty w przedmiocie prowadzenia postępowania egzekucyjnego, w którym zarzuciła:

- wszczęcie i prowadzenie postępowania egzekucyjnego, pomimo że ww. tytuły wykonawcze nie spełniają wszystkich warunków formalnych określonych w art. 27 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej "u.p.e.a."), w szczególności nie wskazano środków egzekucyjnych stosowanych w egzekucji należności pieniężnych.

W treści zarzutów podniesiono również, że tytuły wykonawcze nie zawierają podpisu osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela, chociażby poprzez niedołączenie dokumentu wskazującego umocowanie osoby podpisującej tytuły wykonawcze;

- prowadzenie postępowania egzekucyjnego pomimo zastosowania wobec spółki zbyt uciążliwych środków egzekucyjnych, które to uniemożliwiają spółce bieżące funkcjonowanie, a które ponadto powodują powstanie dalszych zaległości podatkowych;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00