Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 listopada 2020 r., sygn. III SA/Kr 736/20

Bezrobocie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędzia WSA Janusz Kasprzycki po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 listopada 2020 r. sprawy ze skargi E. Z. na akt Starosty z dnia 27 kwietnia 2020 r. w przedmiocie odmowy przyznania dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej uchyla zaskarżony akt oraz akt Starosty z dnia 20 marca 2020 roku.

Uzasadnienie

Grodzki Urząd Pracy decyzją z dnia 27 kwietnia 2020 r. znak sprawy [...] orzekł, iż wniosek E. Z. o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej został rozpatrzony negatywnie.

Organ poinformował, że przyznał skarżącej dodatkowo 1 pkt z tytułu doświadczenia zawodowego (za okres od dnia 4.06.2019 r. do 25.06 .2019 r.), a łączna ocena wniosku wyniosła 21 pkt.

W uzasadnieniu organ wskazał, że przyznanie bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej jest dokonywane na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej na piśmie pod rygorem nieważności.

Zdaniem organu w związku z tym, że Starosta informuje o przyznaniu środków na piśmie, a nie w formie decyzji administracyjnej, w tym przypadku nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, w którym uregulowany jest tryb odwoławczy od decyzji administracyjnej. Umowa, która jest zawierana pomiędzy starostą a osobą bezrobotną jest umową cywilnoprawną, a więc zastosowanie znajdują tu odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego.

Organ wskazał, że zgodnie z bazą danych Urzędu skarżąca posiada:

1. wykształcenie: brak lub niepełne podstawowe,

2. doświadczenie od dnia 4.06.2019 r. do 25.06.2019 r.

Nadto organ podniósł, że nie może uznać poziomu wykształcenia wnioskodawczyni (skarżącej) na podstawie złożonych kopii dokumentów, bowiem wszystkie dokumenty (certyfikaty, świadectwa, faktury, umowy itp.) winny być przedstawione w języku polskim i potwierdzone przez tłumacza przysięgłego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00