Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 listopada 2020 r., sygn. II SA/Gl 562/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 listopada 2020 r. sprawy ze skargi H. W. i Z. W. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] r., wydaną z powołaniem na treść art. 48 ust. 1 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (obecnie Dz. U. z 2020 r., poz. 1333, zwanej dalej ustawą lub P.b.) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w R. (dalej jako PINB) odmówił nakazania E. G. (dalej jako inwestorka lub uczestniczka) jako właścicielce nieruchomości (dz. nr 2) - rozbiórki ogrodzenia betonowego, prefabrykowanego, wykonanego pomiędzy działkami nr 1 i 2 położonymi w C. przy ul. [...].

W uzasadnieniu podniósł, że postępowanie w sprawie przedmiotowego ogrodzenia zostało wszczęte w związku z pismem H. i Z. małżonków W. (dalej jako skarżący) z dnia 30 maja 2019 r., w którym zażądali oni wydania nakazu rozbiórki tego ogrodzenia, którego wysokość nie przekraczała 2,2m, jako zrealizowanego ich zdaniem w warunkach samowoli budowlanej. Ustawa Prawo budowlane nie przewiduje w odniesieniu do takich ogrodzeń, bez względu na to czy stanowią one obiekty budowlane, czy też urządzenia budowlane, obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Przedmiotowe ogrodzenie nie narusza też obowiązującego dla terenu jego realizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy N. z dnia [...] r. (dalej jako plan zagospodarowania przestrzennego). Zgodnie z § 5 ust. 2 lit. c tego planu, obowiązuje zakaz realizacji ogrodzeń z prefabrykowanymi przęsłami betonowymi, ale tylko przy drogach publicznych, która to sytuacja w sprawie nie zachodzi. Nadto zgodnie z tym planem m.in. dla terenów 13ZN i WMN obowiązuje jedynie zakaz lokalizacji budynków (§ 21 ust. 2 pkt 1 planu). W konsekwencji zdaniem PINB brak było podstaw do wydania nakazu rozbiórki ogrodzenia, czego domagali się skarżący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00