Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. II SA/Bd 953/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędziowie: sędzia WSA Joanna Janiszewska - Ziołek sędzia WSA Jarosław Wichrowski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 listopada 2020 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję działającego z upoważnienia Prezydenta M. T. Kierownika Działu Świadczeń [...] z dnia [...].06.2020 r., nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z [...] kwietnia 2019 r. Prezydent Miasta T. odmówił przyznania A. G. (dalej określana jako Skarżąca) prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym pasierbem J. W. G. Podstawą tego rozstrzygnięcia było ustalenie, że wnioskodawczyni nie należy do kręgu uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, wymienionych w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 dalej powoływanej jako uśr). Organ orzekający ustalił, że wnioskodawczyni nie jest matką J W. G, nie przysposobiła go, lecz została wyznaczona jego opiekunem prawnym. W związku z tym organ przyjął, że wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do alimentacji w stosunku do niego w świetle art. 128 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej powoływany jako kro), a to wyklucza przyznanie przedmiotowego świadczenia.

Na skutek odwołania złożonego przez Skarżącą decyzją z [...] maja 2019 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w T. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji, podzielając jej ustalenia i wnioski. Odnosząc się do zarzutów odwołania, SKO wskazało, że w świetle legalnej definicji "opiekuna faktycznego" (zawartej w art. 3 pkt 14 uśr) wnioskodawczyni nie mieści się w kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, albowiem nie przysposobiła pasierba i nie może wystąpić z takim żądaniem wobec osoby pełnoletniej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00