Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 października 2020 r., sygn. I SA/Wr 65/20

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Kamila Paszowska-Wojnar, Sędziowie: Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk (sprawozdawca), Sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant: specjalista Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 września 2020 r. sprawy ze skargi G.W. - Miasto na prawach powiatu na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Gmina W. - Miasta na prawach powiatu (dalej: Gmina) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS, organ interpretacyjny) z dnia [...] r. nr [....] w przedmiocie rozliczania podatku od towarów i usług.

We wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej zdarzenia przyszłego Gmina podała, że jako jednostka samorządu terytorialnego uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej zgodnie z art. 16 ust. 1 Konstytucji RP oraz wykonuje zadania publiczne niezastrzeżone dla innych organów władzy publicznej, zgodnie z art. 163 Konstytucji. Jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Realizuje zadania należące do właściwości samorządu gminnego. Zadania te zostały określone w art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, stanowiącym, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy.

W szczególności ww. zadania obejmują sprawy dotyczące cmentarzy gminnych. Zakładanie i rozszerzanie cmentarzy komunalnych, utrzymanie cmentarzy komunalnych i zarządzanie nimi należy do zadań własnych Gminy i właściwych wójtów/burmistrzów/prezydentów miast, na których terenie cmentarz jest położony (art. 1 ust. 1 i art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych - tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 912 ze. zm.). Zadania publiczne wykonywane są przez Gminę we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. W celu wykonywania zadań Gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami. Gmina zawarła umowę o wykonanie zadania publicznego z A Sp. z o.o. w W. (dalej: Spółka), powierzając zadanie własne polegające na utrzymaniu i administrowaniu cmentarzami komunalnymi. Na mocy Uchwały Rady Miejskiej z dnia [...] (w sprawie powierzenia Prezydentowi Miasta uprawnień do ustalania wysokości cen i opłat albo stanowienia o sposobie ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej) na obiektach gminnych - cmentarzach komunalnych - obowiązują cenniki na usługi pogrzebowe i cmentarne wykonywane z upoważnienia Gminy, wprowadzone Zarządzeniem nr [...] Prezydenta Miasta z [...] w sprawie ustalenia stawek opłat za usługi cmentarne. Na cmentarzach świadczone są odpłatne usługi w szczególności: udostępniania miejsca grzebalnego, udostępnienie wyznaczonego miejsca na przeprowadzenie prac budowlanych (np.: ułożenie kostki, postawienie ławeczki), prolongowania miejsca grobu ziemnego/murowanego, rezerwacji miejsc/przedłużenia rezerwacji miejsc, korzystania z domu przedpogrzebowego, przechowywania zwłok w chłodni. Spółka zobowiązana jest do fakturowania i przyjmowania w imieniu i na rzecz Gminy opłat z tytułu świadczenia usług objętych umową wg stawek z cennika zatwierdzonego przez właściwy organ Gminy. Faktury wystawiane są w imieniu Gminy przez Spółkę i ujmowane są w rejestrach sprzedaży Gminy. Dochody z tytułu opłat za usługi cmentarne gromadzone są na wyodrębnionym rachunku bankowym Spółki i przekazywane Gminie. Ponadto Spółka otrzymuje wynagrodzenie za czynności określone umową w zakresie administrowania cmentarzami i ich bieżącego utrzymania. W ramach wynagrodzenia Spółki z tytułu administrowania i bieżącego utrzymania przez Spółkę cmentarzy Gmina ponosi m.in. wydatki związane z:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00