Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 października 2020 r., sygn. III SA/Wa 2861/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie sędzia del. SO Agnieszka Baran, sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 października 2020 r. sprawy ze skargi M.T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W., decyzją z dnia [...] października 2019 r., po rozpatrzeniu odwołania M.T. ("Skarżąca", "Podatnik" lub "Strona") od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] maja 2019 r., określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 r. w kwocie 79 468 zł, utrzymał w mocy decyzję Organu I instancji.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji Dyrektora wynika, że na podstawie aktu notarialnego z dnia [...] listopada 2006 r. Skarżąca, wraz z mężem J.T., nabyła zabudowaną nieruchomość stanowiącą działkę gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym [...], z obrębu [...], położoną w W. przy ul. [...], za kwotę 800 000 zł. Zgodnie z księgą wieczystą, budynek mieszkalny położony na powyższej działce posiadał cztery kondygnacje, dziewięć samodzielnych lokali i powierzchnię użytkową 480, 94 m2. Na podstawie umów z dnia [...] września 2009 r., z dnia [...] października 2009 r. oraz z dnia [...] grudnia 2009 r. Skarżąca i jej mąż zbyli trzy z powyższych lokali mieszkalnych, oznaczonych nr [...],[...] oraz [...]. Na podstawie upoważnienia z dnia [...] maja 2015 r. pracownicy Urzędu Skarbowego W. przeprowadzili u Skarżącej kontrolę podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za okres 2009 - 2011 r. W toku kontroli ustalono, że Strona prowadziła w 2009 r. niezarejestrowaną działalność gospodarczą polegającą na obrocie nieruchomościami i jednocześnie nie złożyła zeznania PIT-36 za ww. rok podatkowy, co stanowi naruszenie art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm., dalej też "ustawa" lub "u.p.d.o.f."). Postanowieniem z dnia [...] września 2015 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. wszczął z urzędu wobec Strony postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 r. Organ I instancji odniósł się do całości przeprowadzonych transakcji sprzedaży lokali mieszkalnych, dokonanych w szerszym zakresie czasowym, tj. w latach 2009 - 2012, wskazując na fakt prowadzenia przez Stronę niezarejestrowanej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. W wyniku analizy zgromadzonego materiału dowodowego dotyczącego sprzedanych samodzielnych lokali mieszkalnych z uwzględnieniem ich danych, daty i kwoty zakupu nieruchomości, remontu i przebudowy elewacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego, ceny i daty sprzedaży oraz danych nabywców, Organ I instancji uznał, że częstotliwość oraz charakter dokonanych czynności odpowiadają cechom działalności gospodarczej prowadzonej w celach zarobkowych. W ocenie Naczelnika z dokonanych ustaleń wynika, że działalność Strony, polegająca na zakupie nieruchomości zabudowanej wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym, remoncie i przebudowie budynku, a następnie sprzedaży dziewięciu samodzielnych lokali mieszkalnych usytuowanych w przedmiotowym budynku, odpowiada definicji działalności gospodarczej. Działalność ta była w pełni zaplanowana, miała na celu osiągnięcie zysku, jak również prowadzona była w sposób zorganizowany i ciągły. Zatem sprzedaż ww. samodzielnych lokali mieszkalnych nie może, w ocenie Organu I instancji, zostać uznana za wyprzedaż majątku osobistego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00