Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 22 października 2020 r., sygn. II SAB/Sz 61/20
Aplikacje prawnicze
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 października 2020 r. sprawy ze skargi W. S. na bezczynność Okręgowa Izby Radców Prawnych w przedmiocie podjęcia uchwały I. zobowiązuje Okręgowa Izby Radców Prawnych do rozpoznania wniosku skarżącego z dnia [...] r. w terminie 30 dni od dnia doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, II. stwierdza, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, III. wymierza Okręgowa Izby Radców Prawnych grzywnę w wysokości [...] ( [...]) złotych, IV. przyznaje od Okręgowa Izby Radców Prawnych na rzecz skarżącego W. S. sumę pieniężną w wysokości [...] ([...]) złotych.
Uzasadnienie
Uzasadnienie:
Podaniem z dnia [...] stycznia 2015 r. W. S. (określany dalej też jako "skarżący"), jako aplikant radcowski, zwrócił się do Okręgowa Izby Radców Prawnych z prośbą o zwolnienie z całości opłaty rocznej za szkolenie, a gdyby zwolnienie z opłaty rocznej okazało się niemożliwym, wniósł o zwolnienie go z części tej opłaty, w stopniu najwyższym z możliwych.
Okręgowa Izba Radców Prawnych w S. pismem z dnia [...] lutego 2015 r. poinformowała W. S., że uchwała zgodna z jego wnioskiem nie uzyskała wymaganej większości członków Okręgowa Izby Radców Prawnych.
Pismem z dnia [...] lutego 2015 r. W. S. wniósł o zapoznanie go z treścią podjętej uchwały jeżeli doszło do jej podjęcia. Jeżeli zaś uchwały nie podjęto wniósł o jej podjęcie.
W odpowiedzi na ww. żądanie Okręgowa Izby Radców Prawnych poinformowała ww., że nie ma możliwości zapoznania go z treścią uchwały w przedmiocie zwolnienia z opłaty od aplikacji ponieważ uchwała taka nie uzyskała wymaganej większości głosów, a tym samym nie została podjęta. Jednocześnie przesłano skarżącemu wyciąg z protokołu posiedzenia Rady dotyczący jego sprawy. Rada wyjaśniła ponadto, że z treści § 4 Uchwały Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia [...] maja 2011 r., Nr [...] w sprawie zasad zwalniania aplikantów radcowskich z całości albo części opłaty rocznej, odraczania terminu jej płatności oraz rozkładania na raty nie wynika obowiązek podejmowania przez Radę Okręgową Izby Radców Prawnych uchwały odmawiającej zwolnienia z opłaty rocznej.