Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 29 października 2020 r., sygn. I SA/Sz 587/20
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Zienkowicz po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu [...] r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2103 r. wraz z odsetkami za zwłokę oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną skargą decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej
w S. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Z. Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] r. nr [...] odmawiającą N. S. stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2013 r. w kwocie [...]zł z ewentualnymi odsetkami wraz z ich oprocentowaniem.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że spółka wystąpiła z wnioskiem z dnia 24 grudnia 2019 r.(wpływ do organu 31 grudnia 2019 r.) o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2013 r. w kwocie [...]zł z ewentualnymi odsetkami wraz z ich oprocentowaniem. Do wniosku skarżąca załączyła korektę zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2013 wraz z informacją CIT8/O o odliczeniach od dochodu oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku za 2013 r. oraz informację na druku CT-STR do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych za okres 1 stycznia 2013 r. - 31 grudnia 2013 r.
We wniosku o stwierdzenie nadpłaty skarżąca wskazała, że jest podmiotem leczniczym, jej celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia. Skarżąca przeznacza i wydatkuje wypracowany dochód na cele statutowe ochrony zdrowia, celem poprawienia jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, przede wszystkim na podstawie zawartych umów z NFZ. W ocenie skarżącej, gdyby nie brzmienie przepisu art. 17 ust. 1c pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.); dalej: "p.d.o.p.", osiągnięty przez skarżącą dochód w 2013 r. korzystałby ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 p.d.o.p., jako dochód uzyskany w ramach działalności prowadzonej w zakresie ochrony zdrowia.