Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15 października 2020 r., sygn. II SA/Rz 673/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Małgorzata Wolska /spr./ Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk WSA Maciej Kobak Protokolant referent Patrycja Bar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2020 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M.K. (dalej: "Skarżący") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej: "SKO" lub "Kolegium") z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] wydana w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ustalającej odpłatność za pobyt dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

W podstawie prawnej organ powołał art. 156 § 1 pkt 2, art. 157 § 1, art. 158 § 1 k.p.a. w zw. z art. 193 ust. 1 pkt 1 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 132 ze zm. - zwana dalej "ustawą").

Z uzasadnienia i akt administracyjnych sprawy wynika, że decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r., r [...] Starosta ustalił M.K. odpłatność za pobyt dziecka G.K. w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej za okres 21 maja 2013 r. do 17 października 2013 r. w wysokości 41 097,87 zł.

Dnia 4 grudnia 2018 r. M.K. - reprezentowany przez fachowego pełnomocnika adw. A.B. zwrócił się do SKO o stwierdzenie nieważności wskazanej wyżej decyzji Starosty, jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa i zawierającej wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa (art. 156 § 1 pkt 2 i 7 k.p.a.). Zarzucił uniemożliwienie mu czynnego udziału w postępowaniu i wydanie decyzji w sytuacji gdy strona była nieobecna, a wyznaczony przez Sąd kurator dla osoby nieobecnej nie był bezstronny i nie kierował się interesem strony (pracownik PCPR, brak udział w postępowaniu, z mocy prawa a zatem winien podlegać wyłączeniu). Zarzucił także wydanie decyzji z naruszeniem art. 193 ust. 1 i 2 ustawy poprzez ustalenie odpłatności jedynie ojcu dziecka z pominięciem biologicznej matki dziecka. Tymczasem przepis nakłada na rodziców solidarną odpowiedzialność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00