Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 października 2020 r., sygn. I SA/Po 355/20
Opłata targowa; Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2020 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty targowej za miesiące od lipca do września 2019r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego kwotę 2.117,- zł (dwa tysiące sto siedemnaście złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Burmistrz Gminy C. decyzją z [...] stycznia 2020 r., nr [...], określił P. N. (dalej jako: "podatnik" lub "skarżący") wysokość zobowiązania podatkowego w opłacie targowej za okres od 2 lipca 2019 r. do 19 września 2019 r. w kwocie [...]zł.
W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że podatnik w okresie od 2 lipca 2019 r. do 19 września 2019 r. prowadził w C. działalność handlową polegająca na sprzedaży kurczaków z rożna. Sprzedaż była prowadzona z kontenera przenośnego o powierzchni [...] m2 znajdującego się poza targowiskiem "X ". Organ stwierdził, że przepis art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1170 ze zm. - w skrócie: "u.p.o.l."), zawierający definicję pojęcia "targowisko" umożliwia pobieranie opłaty targowej wszędzie tam, gdzie jest prowadzony handel, bez względu na to, kto jest właścicielem targowiska i czy jest ono prowadzone w miejscu do tego przeznaczonym i na podstawie koncesji. Ponadto wskazał, że z ustaleń poczynionych w toku postępowania podatkowego wynika, że sprzedaż nie była dokonywana w budynkach lub w ich częściach, a zatem w sprawie nie zachodzi przesłanka wyłączenia z opłaty targowej, o której mowa w art. 15 ust. 2b u.p.o.l. Zdaniem organu w sprawie nie znajdzie zastosowania również art. 16 u.p.o.l., który zwalnia od opłaty targowej m.in. osoby, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. Odnosząc się do tego zwolnienia organ wskazał, że kontener przenośny nie spełnia definicji budynku zawartej w art. 1a ust. 1 pkt 1 u.p.o.l., jak również nie może być uznany za budowlę dla celów podatku od nieruchomości.