Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 października 2020 r., sygn. II SA/Łd 614/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Asesor WSA Anna Dębowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 października 2020 r. sprawy ze sprzeciwu W. W. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania dotyczącego stanu technicznego budynku oddala sprzeciw. a.bł.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r., nr [...], znak: [...], wydaną na podstawie art. 138 § 2 k.p.a., [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. uchylił w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z [...] r., nr [...] i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

W uzasadnieniu organ drugiej instancji przedstawiając stan faktyczny i prawny sprawy podniósł, że decyzją z [...] r. organ pierwszej instancji umorzył w całości postępowanie w sprawie "stanu technicznego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zlokalizowanego na terenie nieruchomości w Ł. przy ul. A 39 (ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości funkcjonowania przewodów wentylacyjnych łazienki lokalu nr [...] zlokalizowanego na nieruchomości w Ł. przy ul. A 39)".

W odwołaniu od tej decyzji W.W. wskazała, że zgodnie z przepisami ostatnia kondygnacja i każde pomieszczenie musi mieć osobną wentylację o wymiarach 14 cm x 14 cm albo w ø 15 cm wysokości minimum 3 albo jednej kondygnacji. Każdy mistrz przy kontroli przewodów wentylacyjnych powinien usunąć usterkę. Jeśli nie może, to sporządza opinię, wskazując sposób ich usunięcia. Nasady zakłada się na pojedynczy przewód, a nie na 6 przewodów. Kominy buduje się z cegły albo z prefabrykatów, a nie z blachy, która się nagrzewa i oziębia.

Organ drugiej instancji wskazał następnie, że 27 sierpnia 2015 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. przeprowadził kontrolę w sprawie nieodpowiedniego działania wentylacji grawitacyjnej w lokalu mieszkalnym nr [...], usytuowanym w budynku mieszkalnym wielorodzinnym zlokalizowanym w Ł. przy ul. A 39. W trakcie kontroli ustalono, że właścicielem lokalu nr [...] jest W. W. W lokalu pomieszczenie łazienki, w.c. oraz kuchni posiada kratki wentylacyjne podłączone do przewodów wentylacji grawitacyjnej. W pomieszczeniach mieszkalnych oraz w kuchni są okna z PCV posiadające rozszczelnienie. W drzwiach prowadzących do pomieszczenia w.c. i łazienki są otwory nawiewne. W lokalu nr [...] jest instalacja wody, kanalizacji, energii elektrycznej i gazu. W pomieszczeniu kuchni jest kuchnia gazowa. Wentylacja działała nieprawidłowo od roku wybudowania, tj. od 1977 r. Na przewodach zbiorczych (na dachu) nałożona jest metalowa nasada na 6 przewodów bez ocieplenia z założoną siatką, na której ptactwo buduje gniazda. Założona siatka uniemożliwia czyszczenie przewodów wentylacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00