Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 października 2020 r., sygn. III SA/Lu 300/20

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Tchórzewska Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca) Sędzia WSA Anna Strzelec Protokolant Asystent sędziego Arleta Bednarczyk-Chagowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2020 r. sprawy ze skargi G. J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] (nr [...]) - po rozpoznaniu odwołania skarżącego G. J. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą ""A"" w K. - utrzymano w całości w mocy decyzję Naczelnika L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. z dnia [...] listopada 2019 r. (nr [...]) w przedmiocie nałożenia na skarżącego kary pieniężnej za wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego niezgodnie z przepisami ustawy, umową międzynarodową lub warunkami określonymi w zezwoleniu, to jest za brak wymaganego świadectwa ATP.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W dniu 17 sierpnia 2018 r. funkcjonariusze Oddziału Celnego w L. przeprowadzili kontrolę dokumentów, o których mowa w art. 87 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Podczas kontroli skarżący G. J. kierujący ciągnikiem samochodowym marki [...] o nr rej. [...] z naczepą ciężarową, chłodnią [...] o nr rej. [...], okazał: dowód rejestracyjny ciągnika samochodowego, dowód rejestracyjny naczepy, zgłoszenie celne, niemieckie świadectwo ATP, międzynarodowy list przewozowy CMR (bez numeru) oraz wypis z licencji na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy wystawionej dla niego jako przewoźnika. Z okazanych do kontroli dokumentów wynikało, że skarżący wykonywał transport mrożonych truskawek do Norwegii. Zgodnie z międzynarodowym listem przewozowym (CMR) towar powinien być przewożony w temperaturze -22 şC, którą zapewniają specjalne środki transportu przeznaczone do przewozu szybko psujących się artykułów żywnościowych. Do kontroli okazano certyfikat ATP dotyczący naczepy (nr [...]) wydany przez administrację niemiecką, z okresem ważności do września 2019 roku. Jak zaś wynikało z dowodu rejestracyjnego, naczepa ciężarowa została zarejestrowana w Polsce w dniu 26 stycznia 2018 r. Ponieważ certyfikat ATP powinien zostać wydany przez władze polskie, to jest władze kraju, w którym zarejestrowano naczepę, to w toku kontroli stwierdzono naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym określone w lp. 3.3. załącznika nr [...] do tej ustawy, polegające na wykonywaniu międzynarodowego przewozu drogowego niezgodnie z przepisami ustawy, umową międzynarodową lub warunkami określonymi w zezwoleniu, zagrożone karą pieniężną w wysokości 8.000 zł, gdyż skarżący w istocie nie posiadał wymaganego świadectwa ATP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00