Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 października 2020 r., sygn. I SA/Kr 380/19
Podatek od towarów i usług; Podatek akcyzowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska Sędzia: WSA Waldemar Michaldo (spr.) Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2020 r. sprawy ze skargi W. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] stycznia 2019 r. Nr [...] w przedmiocie określenia podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług z tytułu importu samochodu osobowego oraz odmową udzielenia zwolnienia w ramach mienia przesiedlenia - skargę oddala -
Uzasadnienie
W dniu 14 grudnia 2017 r. W. W. wystąpił do [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. z wnioskiem o zwolnienie z akcyzy i dopuszczenie do obrotu pojazdu [...] o numerze identyfikacyjnym VIN [...], rok produkcji 2014, pojemność silnika 3600 cm3. Wraz z powyższym wnioskiem W. W. wniósł o wydanie zaświadczenia o zwolnieniu pojazdu z akcyzy, w związku z przybyciem na pobyt stały do [...] oraz przywozem w dniu 8 grudnia 2017 r. własnego samochodu osobowego [...] z terytorium państwa członkowskiego.
Zdaniem wnioskodawcy, zostały spełnione wszystkie wymogi ustawy o podatku akcyzowym, tj. 1. samochód jest przeznaczony do użytku osobistego wnioskodawcy, 2. samochód służył do użytku wnioskodawcy za granicą przez więcej niż 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu, 3. istnieje dowód na spełnienie art. 110 ust. 1 pkt 2 ustawy w postaci zagranicznego dowodu rejestracyjnego wydanego na dane wnioskodawcy, 4. samochód nie zostanie sprzedany, wynajęty do użytku osobie trzeciej przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia jego przywozu na terytorium kraju, 5. samochód został nabyty zgodnie z przepisami dotyczącymi opodatkowania obowiązującymi w państwie członkowskim UE, w którym wnioskodawca miał miejsce zamieszkania, a przy wywozie nie zastosowano zwolnienia od akcyzy lub zwrotu podatku, 6. spełniono art. 110 ust. 1 pkt 8 ustawy poprzez uznanie za miejsce stałego pobytu miejsca, w którym wnioskodawca przebywa co najmniej 185 dni w roku kalendarzowym, ze względu na swoje więzi osobiste i zawodowe, czyli pod obecnym adresem zamieszkania w [...].