Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 października 2020 r., sygn. II SA/Gl 487/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski,, Asesor WSA Tomasz Dziuk, Protokolant specjalista Anna Koenigshaus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2020 r. sprawy ze skargi J. S., S. S. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania wznowieniowego w sprawie pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Wojewody Śląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 714 (siedemset czternaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewoda Śląski decyzją z dnia [...] r. nr [...] uchylił w całości decyzję Starosty [...] z dnia [...] r.. znak sprawy: [...] i umorzył postępowanie wznowieniowe organu I instancji prowadzone z wniosku J. S. i S. S. w sprawie zakończonej ostateczna decyzją Starosty [...] z dnia [...] r., nr [...], na mocy której Starosta udzielił J. Z. pozwolenia na budowę budynku usługowo - mieszkalnego i zbiornika na wody deszczowe w B. przy ul. [...], na dz. nr 1.

Kontrolowana decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Pismem z dnia 7 lutego 2019 r. J. S. i S. S. (dalej: strony) wnieśli o wznowienie postępowania zakończonego ww. ostateczną decyzją Starosty [...] (dalej: Starosta) powołując się na przesłanki wynikające z art. 145 § 1 pkt 4 i 5 k.p.a. W uzasadnieniu wniosku wskazali, że w wyniku prac prowadzonych na działce nr 1, sąsiadującej z należącą do nich działką nr został podniesiony teren, czego następstwem jest zmiana kierunku spływu wód opadowych, co z kolei powoduje zalewanie ich posiadłości. U podstaw tego stanu rzeczy leży błąd w dokumentacji projektowej, bowiem na mapie do celów projektowych i zatwierdzonym projekcie zagospodarowania terenu niezgodnie ze stanem rzeczywistym określone zostały rzędne terenu. Zaprojektowane i zatwierdzone zagospodarowanie działki pokazuje spadek terenu w kierunku przeciwnym do ich działki, co jest sprzeczne ze stanem faktycznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00