Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 października 2020 r., sygn. I SA/Bk 185/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Marian Zalewski, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz (spr.), asesor sądowy WSA Marcin Kojło, , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 października 2020 r. sprawy ze skargi T. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014 rok oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 17 grudnia 2018 r., Nr [...], Naczelnik P. Urzędu Celno-Skarbowego w P. określił T. L. (dalej: "Skarżący" bądź "strona") zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014 r. w wysokości 2.405.135 zł.

Organ ustalił, że Skarżący w 2014 r. uzyskiwał dochody wyłącznie z tytułu bycia wspólnikiem Spółki M. (dalej powoływanej również jako "Spółka"). Ustalono, że w 2013 r. T. L. posiadał 10% udziałów w spółce cywilnej M. (pozostałe 90% udziałów należało do M. D.). Począwszy od [...].01.2014 r. udział w zyskach i stratach ww. osób w tej Spółce wynosił po 50%. Spółka w ewidencji księgowej zaewidencjonowała faktury zakupowe wystawione przez Spółkę K. sp. z o.o., P., R., Spółkę H. sp. z o.o. oraz R.. Według ustaleń Naczelnika P. Urzędu Celno-Skarbowego, faktury wystawione przez te podmioty nie potwierdzały rzeczywiście dokonanych transakcji gospodarczych, a towary w nich wykazane w rzeczywistości nie zostały dostarczone przez podmiot, który widnieje jako wystawca. Tym samym kwoty z nich wynikające nie mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Po rozpoznaniu odwołania od tej decyzji Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B. decyzją z dnia [...] grudnia 2019 r., nr [...], utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

Organ wskazał, że przedmiotem sporu jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów M. s.c. 120 faktur VAT w łącznej kwocie 29.883.880,43 zł, niepotwierdzających rzeczywiście dokonanych transakcji gospodarczych. Składały się na nie faktury VAT wystawione przez:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00