Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 września 2020 r., sygn. IV SA/Wr 145/20
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca) Asesor WSA Marta Pająkiewicz- Kremis Protokolant st. asystent sędziego Aleksandra Dobosiewicz- Sass po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o z siedzibą w W. na decyzję D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie obciążenia opłatą z tytułu kosztów pobrania próbki oraz przeprowadzenia oceny prawidłowości oznakowania środka spożywczego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest decyzja [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ś. z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie obciążenia opłatą w kwocie 69,00 złotych z tytułu kosztów pobrania próbki oraz przeprowadzenia oceny prawidłowości oznakowania środka spożywczego pod nazwą "Suplement diety [...]", wyprodukowanego na zlecenie spółki [...].
Organ pierwszej instancji wskazał, że w dniu 10 czerwca 2019 r. przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ś. pobrali w ramach urzędowej kontroli żywności i monitoringu do badania fizykochemicznego oraz oceny prawidłowości znakowania 1 próbkę środka spożywczego pod nazwą "Suplement diety [...]" w aptece [...] w Ś. Stwierdzono, że próbka środka spożywczego jest prawidłowa pod względem badanych parametrów. Jednakże w wyniku przeprowadzonej oceny prawidłowości oznakowania suplementu diety stwierdzono nieprawidłowość, polegającą na zamieszczeniu na opakowaniu pośrednim i bezpośrednim nazwy handlowej (fantazyjnej) produktu - [...]. Według organu pierwszej instancji człon [...] może być kojarzony ze stanem chorobowym - grypą, jak również może sugerować konsumentom właściwości lecznicze suplementu diety. Ponadto sformułowanie [...] jest określeniem powszechnie stosowanym w oznakowaniu leków i oznacza "we wzmocnionej dawce". Stanowi to naruszenie art. 7 ust. 1 lit. a, lit. b i ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności (...) - Dz. Urz. UE L 304 z 22 listopada 2011 r., s. 18 ze zm. Poza tym powiadomienie o zamiarze wprowadzenia po raz pierwszy do obrotu na terytorium RP suplementu diety pod nazwą [...] jest w trakcie rozpatrywania przez Głównego Inspektora Sanitarnego i znakowanie produktu może zostać zakwestionowane. Natomiast prawo ochronne na znak towarowy [...] posiadane przez Spółkę, obejmuje produkty farmaceutyczne, preparaty dietetyczne i witaminowe oraz napoje lecznicze, z którymi nie można utożsamiać suplementów diety.