Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 września 2020 r., sygn. VI SA/Wa 189/20
Inne; Transport
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Kozik Sędzia WSA Dorota Pawłowska (spr.) Protokolant st. ref. Lili Zawadzka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2020 r. sprawy ze skargi S. w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego 1.uchyla zaskarżoną decyzję; 2.zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz S. w L. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Na mocy decyzji nr [...] z dnia [...] października 2019r. (dalej ,,zaskarżona decyzja") Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej ,,Organ", ,,SKO") umorzyło postępowanie odwoławcze wszczęte na podstawie odwołania S. w [...] (dalej ,,Skarżący", ,,Strona", ,,S.") od decyzji Marszałka Województwa [...] (dalej ,,Organ I instancji") z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] zezwalającej F. sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej ,,F.", ,,Uczestnik") na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym w ramach linii regularnej [...]-[...] z ważnością od 31 grudnia 2019r. (dalej ,,zezwolenie", ,,decyzja I instancji").
Zaskarżona decyzja SKO została wydana na podstawie art. 127 § 2 w związku z art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2019r., poz. 2096 ze zm., dalej ,,K.p.a.") oraz art. 1 i art. 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. z 2018 r. poz. 570) w następującym stanie faktycznym:
Pismem z dnia 14 maja 2018r. F. wystąpił do Organu I instancji o udzielenie zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na linii regularnej [...]-[...].
W toku sprawy, pismem z 14 czerwca 2018 r. S. - na podstawie art. 31 § 1 pkt 2 K.p.a. z powołaniem się na cele statutowe i interes społeczny - wystąpiło do Organu I instancji o dopuszczenie do udziału w postępowaniu z uwagi na chęć sprawowania racjonalnie pojmowanej kontroli społecznej nad postępowaniem administracyjnym i działaniem organów administracji. Wskazując na treść uregulowania art. 22a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U z 2019 r., poz. 58, dalej ,,ustawa o transporcie") podniosło m.in., że "dopuszczone do udziału w postępowaniu na prawach strony podejmie czynności, aby wykazać lub wykluczyć zagrożenie dla już istniejących linii regularnych (...)".