Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 września 2020 r., sygn. II SA/Po 246/20
Ochrona zdrowia; Inspekcja sanitarna
Dnia 08 września 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Asesor WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 08 września 2020 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Inspektor Sanitarny z dnia [...] stycznia 2020 r., nr [...] w przedmiocie zakazu wprowadzania do obrotu środka spożywczego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] stycznia 2020 r., [...] Inspektor Sanitarny (zwany dalej "Inspektorem Wojewódzkim"), po rozpatrzeniu odwołania [...] sp. z o.o., utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] (zwanego dalej "Inspektorem Powiatowym") z dnia [...] grudnia 2019 r., [...], którą ten ostatni organ zakazał odwołującej się wprowadzania do obrotu środka spożywczego - [...], z partii o wielkości 10982 kg, oznaczonej numerem [...] i datą minimalnej trwałości sierpień 2022, wyprodukowanej przez [...], zakwestionowanej ze względu na obecność bakterii Salmonella spp. w 25 g produktu (w 1 z 5 pobranych próbek). Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach.
Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Inspektora Sanitarnego zostało wszczęte po otrzymaniu pisma Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] listopada 2019 r., [...] przesłanego w ramach funkcjonowania systemu [...] (k. 53-55 akt administracyjnych). Pismo Głównego Inspektora Sanitarnego skierowane do [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotyczyło powiadomienia alarmowego [...] z dnia [...] listopada 2019 r. [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w sprawie stwierdzenia obecności Salmonella z grupy C:8 (C2-C3) w 3 próbkach spośród 5 badanych w produkcie pod nazwą "[...]", numer partii: [...], data minimalnej trwałości: sierpień 2022, pochodzącym z [...]. Z informacji zawartych w powiadomieniu wynika, że próbka kwestionowanej [...] została pobrana do badań przez przedstawicieli Inspektora Powiatowego w [...] w zakładzie, do którego produkt został dostarczony przez [...] sp. z o.o. Pismo Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] listopada 2019 r. zawierało ocenę ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (k. 58-60 akt administracyjnych) w analogicznej sprawie, zgodnie z którą obecność Salmonella spp. w produkcie [...] stanowi realne zagrożenie dla zdrowia konsumentów, między innymi ze względu na sposób jego przechowywania oraz spożywania. Główny Inspektor Sanitarny ocenił, iż produkt [...], w którym wykryto Salmonella z grupy C:8 (C2-C30) stanowi realne zagrożenie dla zdrowia konsumentów i zobowiązał [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego do podjęcia działań zgodnie z ustawowymi kompetencjami i przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, w tym ustalenie dokładnych danych dotyczących pochodzenia produktu oraz listy dystrybucyjnej.