Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 września 2020 r., sygn. II SA/Po 441/20

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Dnia 30 września 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Jan Szuma po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 września 2020 r. sprawy ze skargi R. K. na uchwałę Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] sierpnia 2019 r. Rada Miejska w [...] działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 506 ze zm.; dalej: "u.s.g.") oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018 r., poz. 1945 ze zm.; dalej: "u.p.z.p."), podjęła uchwałę nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego południowej części [...].

W skardze z dnia [...] kwietnia 2020 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu R. K. zaskarżył wskazaną uchwałę w zakresie ustalenia zasad modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji bezpośredniej obsługi komunikacyjnej działek budowlanych zlokalizowanych przy ul. [...], tj. § 22 ust. 1 pkt 1 tej uchwały i wniósł o stwierdzenie jej nieważności w tym zakresie. Wniósł również o zasądzenie od organu na jego rzecz zwrotu kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. Zaskarżonej uchwale zarzucił naruszenie:

1) art. 15 ust. 2 pkt 10 u.p.z.p. poprzez jego błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie polegające na przekroczeniu zakresu upoważnienia organu stanowiącego gminy do regulowania w planie miejscowym zasad modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji bezpośredniej, podczas gdy zgodnie z tym przepisem organ stanowiący gminy nie ma takich uprawnień,

2) art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 470) poprzez jego błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie polegające na wkroczeniu przez organ stanowiący gminy w kompetencje zarządcy drogi,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00