Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 września 2020 r., sygn. II SA/Ol 487/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Alicja Jaszczak - Sikora (spr.) Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Protokolant referent - stażysta Sylwia Chodorowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 września 2020 r. sprawy ze skargi W. P. oraz H. W. i C. W. na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania lokalu oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Sądowi akt sprawy wynika, że pismem z 13 sierpnia 2019 r. mieszkańcy budynku wielorodzinnego przy ul. "[...]" zwrócili się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej jako: "PINB", "organ I instancji") o interwencję w sprawie zmiany sposobu użytkowania lokalu znajdującego się na parterze tego budynku z usługowego na gastronomiczny "[...]". Opisali uciążliwości związane z funkcjonowaniem tej działalności.

W dniu 25 września 2019 r. PINB przeprowadził kontrolę w przedmiotowym lokalu. Ustalił, że jego współwłaścicielami są W. P., H. W. i C. W. (dalej jako: "skarżący"). Obecna przy kontroli H. W. wyjaśniła, że od 1 lipca 2019 lokal został wynajęty i działa jako lokal gastronomiczny - sprzedawane są w nim kebaby. Podała, że w lokalu nie wykonywano żadnych robót budowlanych, nie występowano o żadne zgody do organu architektoniczno-budowlanego. H. W. oświadczyła, że lokal został zakupiony ok. 30 lat temu, działał w nim sklep AGD, następnie sklep odzieżowy. Do protokołu załączono kopię "Projektu technologii", sporządzonego przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania oraz uzgodnionego przez rzeczoznawcę do spraw sanitarno-higienicznych, obejmującego opracowanie rozwiązań funkcjonalnych i wyposażenia przedmiotowego zakładu gastronomicznego.

Postanowieniem z "[...]" r. organ I instancji, działając na podstawie art. 71a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202), wstrzymał użytkowanie przedmiotowego lokalu i nałożył na skarżących obowiązek dostarczenia dokumentów: opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego, zwięzły opis techniczny obiektu budowlanego, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zaświadczenie o zgodności zmienionego sposobu użytkowania części obiektu z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy, ekspertyzę techniczną wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane, pozytywne opinie rzeczoznawców: ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, ds. higieniczno-sanitarnych - w terminie do 31 grudnia 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00