Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 września 2020 r., sygn. II SA/Łd 302/20

Wywłaszczanie nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk Asesor WSA Anna Dębowska Protokolant St. sekretarz sądowy Dominika Człapińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2020 r. sprawy ze skargi A. F. i M. C. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania z tytułu pozbawienia własności nieruchomości oddala skargę. A. P.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Wojewoda [...], po rozpatrzeniu odwołania A. F. i M. C., reprezentowanych przez radcę prawnego E. S., utrzymał w mocy decyzję Starosty [...], wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej z [...] r. nr [...].

Decyzję podjęto w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Pismem z 3 stycznia 2019 r. A. F. i M. C., reprezentowani przez radcę prawnego E. S., wystąpili do Starosty [...] o ustalenie odszkodowania z tytułu pozbawienia własności nieruchomości stanowiących część majątku ziemskiego W., gmina B., będącego uprzednio własnością T. P., obejmującego łącznie 30 ha gruntów ornych i 1,7 ha łąk.

Postanowieniem z [...] stycznia 2019 r. Starosta [...], w trybie art. 66 § 3 k.p.a., dokonał zwrotu wniosku. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. postanowieniem z [...] marca 2019 r. uchyliło powyższe postanowienie.

Decyzją z [...] r. Starosta [...], wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, na podstawie art. 129 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2018 r., poz. 2204 z późn.zm. - w skrócie "u.g.n."), art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r., poz. 2096 - w skrócie "k.p.a."), odmówił ustalenia odszkodowania za przedmiotową nieruchomość. Organ I instancji wskazał, iż odszkodowanie za nieruchomość przejętą, na podstawie art. 2 ust. 1 lit. e dekretu PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej, nie może zostać ustalone na podstawie art. 129 ust. 5 pkt 3 u.g.n. Obowiązujące rozwiązania prawne nie przewidują odszkodowania za pozbawienie prawa do nieruchomości w tym trybie. Dekret, na podstawie którego nastąpiło przejęcie nieruchomości, nie przewidywał z tego tytułu jakiejkolwiek rekompensaty. Nie został on wyeliminowany z obrotu prawnego i wciąż jest aktem obowiązującym. Brak jest zatem podstawy prawnej do ustalenia odszkodowania na podstawie innego aktu prawnego. Podkreślone ponadto zostało, iż art. 128 ust. 1 i art. 129 ust. 5 pkt 3 u.g.n. nie ustanawiają ogólnej podstawy odpowiedzialności odszkodowawczej za różnego typu przejęcia nieruchomości przez Skarb Państwa. Warunkiem wydania decyzji odszkodowawczej, na podstawie art. 129 ust. 5 pkt 3 jest obowiązywanie przepisu, który przewidywałby ustalenie odszkodowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00