Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 30 września 2020 r., sygn. II SA/Go 333/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 września 2020 r. sprawy ze skargi K.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2020 r. znak: [...], z powodu przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, Starosta orzekł o zatrzymaniu K.W. na okres 3 (trzech) miesięcy, tj. od dnia [...] stycznia 2020 r. do dnia [...] kwietnia 2020 r. włącznie, prawa jazdy kat. B nr [...], seria i nr druku [...], wydane w dniu [...] sierpnia 2008 r. przez Starostę. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że w dniu 14 stycznia 2020 r. do organu I instancji wpłynęło zawiadomienie z Komendy Miejskiej Policji z w związku z przekroczeniem przez K.W. w dniu [...] stycznia 2020 r. dopuszczalnej prędkości jazdy o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, w związku z czym organ [...] stycznia 2020 r. wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie zatrzymania K.W. prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Organ podał, iż w dniu 27 stycznia 2020 r. wpłynęło pismo pełnomocnika strony z wnioskiem o pilne zwrócenie się do Komendy Miejskiej Policji celem:

- wskazania wartości pomiaru

- wskazania jakim przyrządem do pomiaru została zbadana prędkość

- przedstawienia świadectwa legalizacji przyrządu do pomiaru prędkości

- wskazania wartości błędu pomiarowego dla przyrządu którym był dokonany pomiar

- wskazania czy podczas pomiaru została uwzględniona granica błędu pomiarowego.

Odnosząc się do pisma strony organ I instancji poinformował, że zgodnie z bieżącym orzecznictwem sądów administracyjnych Starosta nie jest uprawniony do prowadzenia żadnych własnych ustaleń dotyczących faktu przekroczenia prędkości, ale z woli ustawodawcy opiera swoje rozstrzygnięcie na przekazanej mu informacji o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jednocześnie organ wskazał na treść uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie siedmiu sędziów z dnia 1 lipca 2019 r., w sprawie sygn. akt I OPS 3/18.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00