Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 września 2020 r., sygn. II SA/Gd 1/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 9 września 2020 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. P. i W. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 7 listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

A. P. i W. P. wnieśli skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 7 listopada 2019 r. uchylającej decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 4 września 2018 r. i nakazującej A. i W. P. rozbiórkę dobudowy do budynku mieszkalnego, trwale związanej z gruntem, murowanej, z dachem spadzistym krytym blachodachówką o wymiarach 9,90 m x 10,10 m + 4,40 m x 5,05 m zlokalizowanej na działce nr [...], położonej w obrębie ewidencyjnym K. B., gmina K.

Skarga została wniesiona w następującym stanie sprawy:

Przedmiotem prowadzonego postępowania organy nadzoru budowlanego uczyniły dobudowę do budynku mieszkalnego, usytuowaną na działce nr [...] przy ul. W. w K. B., gmina K. Inwestycja została wykonana we wrześniu 2007 r, przez A. i W. P. Inwestorzy nie posiadają pozwolenia na budowę na wykonanie powyższych robót budowlanych.

Podkreśliły organy, że zasadą prawa budowlanego, wyrażoną w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j, Dz. U. z 2019 r., poz. 1196 ze zm.) jest, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31 ww. ustawy, dlatego leż organ I instancji wdrożył procedurę wynikającą z art. 48 ustawy Prawo budowlane.

Procedura ta polega na tym, że inwestor na żądanie organu (wydane postanowienie) przedstawia mu wymagane dokumenty, a następnie organ na ich podstawie w trybie przepisów art. 49 ustawy Prawo budowlane dokonuje oceny zgodności samowolnej budowy z przepisami o planowaniu przestrzennym, a także czy wybudowany obiekt nie narusza innych przepisów, w szczególności techniczno - budowlanych. O ile obiekt spełnia powyższe warunki to organ nadzoru budowlanego w dalszej kolejności nakłada na inwestora obowiązek uiszczenia opłaty legalizacyjnej, a po jej uiszczeniu wydaje decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego. Legalizacja samowoli budowlanej jest uprawnieniem inwestora. Organ nie ma obowiązku legalizacji samowoli budowlanej wbrew woli strony. Nie ma też prawnej możliwości dokonania legalizacji robót budowlanych w sytuacji, gdy inwestor nie wykonuje swoich obowiązków przewidzianych w procedurze legalizacyjnej. Dlatego jeśli inwestor przedłożył organowi wymagane prawem dokumentów, organ nadzoru budowlanego prowadzi procedurę legalizacyjną tj. ocenę prawidłowości wykonanych robót budowlanych i wydanie dalszego rozstrzygnięcia przewidzianego w powyższym trybie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00