Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 sierpnia 2020 r., sygn. III SA/Wr 10/20

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia NSA Anna Moskała, , Sędzia WSA Katarzyna Borońska, , Protokolant: specjalista Renata Pawlak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] października 2019 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu prowadzenia działalności w zakresie urządzania gier na automatach I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika D. Urzędu Celno-Skarbowego w W. z dnia [...] lipca 2019 r., nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 5 283, 70 (słownie: pięć tysięcy dwieście osiemdziesiąt trzy 70/100) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W., po rozpatrzeniu odwołania "A" sp. z o.o. z/s w W. (dalej: spółka, strona, skarżąca), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika D. Urzędu Celno-Skarbowego w W. z dnia [...] lipca 2019 r. (nr [...]), nakładającą na spółkę karę pieniężną w wysokości 500.000 zł w związku z urządzaniem gier hazardowych na urządzeniach do gier o nazwie - HOT FUN TURBO nr 103152/VGT, HOT FUN nr 106774/VGH, HOT FUN ENERGY nr 106040/VGE, HOT FUN TURBO nr 108597/VGT oraz ENERGY nr VGE 104777 bez koncesji.

Z akt sprawy wynika, że w dniu 1 sierpnia 2018 r., w lokalu o nazwie[...], położonym w M. przy ul. J.[...], funkcjonariusze D. Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 165 ze zm.; dalej: u.g.h.).W ramach tej kontroli stwierdzono, że w w/w lokalu znajdują się w/w urządzenia do gier, włączone do zasilania i gotowe do gry. W następstwie przeprowadzonych czynności kontrolnych, obejmujących oględziny automatów oraz przeprowadzenie eksperymentu polegającego na odtworzeniu gier na automatach, kontrolujący uznali, że gry dostępne na wspomnianych automatach wyczerpują znamiona definicji gry na automacie zawartej w art. 2 ust. 3 u.g.h. Warunkiem uruchomienia gry było zasilenie automatu gotówką w wysokości zależnej od ilości punktów przeznaczonych na rozgrywanie następnych udostępnionych gier. Automaty umożliwiały rozgrywanie gier o wygrane pieniężne (wypłacane w formie gotówki) lub rzeczowe (możliwość kontynuacji gry z wykorzystaniem wygranej uzyskanej w poprzedniej grze). Rola gracza polegała na naciskaniu klawisza START, co uruchamiało kolejne gry. Gracz nie miał wpływu na tworzenie układu symboli graficznych umieszczonych na walcach, od którego to układu zależała wygrana lub przegrana. Ustalono również, że podmiotem urządzającym gry była w/w spółka, która nie posiadała koncesji na prowadzenie kasyna gry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00