Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Po 519/19
Administracyjne postępowanie; Ruch drogowy
Dnia 5 sierpnia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Asesor WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lutego 2019 r., [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (zwane dalej "Kolegium"), po rozpatrzeniu odwołania R. K., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] (zwanego dalej "Prezydentem") z dnia [...] października 2018 r., [...], którą skierowano odwołującego się na badania lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami.
Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach udokumentowanych w aktach sprawy.
Pismem z dnia [...] września 2018 r., [...] Prokurator Rejonowy Prokuratury Rejonowej [...], działając na podstawie art. 182 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (obecnie tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm., dalej "K.p.a.") w związku z art. 75 ust. 1 pkt 3 i 4, art. 82 ust. 1 pkt 4 lit. a i 5 oraz art. 99 ust. 1 pkt 2, pkt 3 lit. a i b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (obecnie tekst jednolity tego aktu prawnego opublikowano w Dz. U. z 2020 r., poz. 1268, dalej "u.k.p."), zawiadomił Prezydenta (jako prezydenta na prawach powiatu wykonującego kompetencje starosty - uw. Sądu) o zastrzeżeniach co do stanu zdrowia R. K. (posiadającego prawo jazdy nr [...]) mogących powodować niezdolność do prowadzenia pojazdów. Zarazem Prokurator wniósł o wszczęcie postępowania w celu skierowania wymienionego kierowcy na badania lekarskie. W motywach pisma wskazano, że Prokuratura Rejonowa [...] w [...] nadzorowała postępowanie [...] przeciwko R. K., podejrzanemu o popełnienie przestępstwa z art. 190a § 1 Kodeksu karnego (uporczywe nękanie - uw. Sądu). Postępowanie to zakończyło się wystąpieniem przeciwko wymienionemu z wnioskiem o zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci skierowania go na terapię. Postanowieniem Sądu Rejonowego [...] w [...] z dnia [...] lutego 2018 r., [...] orzeczono wobec R. K. środek zabezpieczający w postaci terapii - to jest leczenia w warunkach ambulatoryjnych w Poradni Zdrowia Psychicznego. Prokurator wyjaśnił, że zastosowanie środka zabezpieczającego związane było z ustaleniami opinii sądowo psychiatrycznej i psychologicznej wydanej na potrzeby postępowania karnego, gdzie biegli stwierdzili u badanego zespół paranoiczny i konieczność poddania go terapii farmakologicznej w Poradni Zdrowia Psychicznego. Prokurator wyraził obawę, że leki, jakie R. K. miał przyjmować, mogą mieć negatywny wpływ na jego postrzeganie i szybkość reakcji jako kierowcy. To z kolei powoduje, że zachodzą więc okoliczności mogące powodować niezdolność kierowcy do prowadzenia pojazdów, a w rezultacie konieczność cofnięcia mu uprawnień do prowadzenia pojazdów (k. 1-3 akt administracyjnych organu pierwszej instancji).