Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 sierpnia 2020 r., sygn. III SA/Łd 1033/19

Podatkowe postępowanie; Przywrócenie terminu

 

Dnia 4 sierpnia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.) Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Kowalska Sądzia WSA Monika Krzyżaniak po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2020 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi R. M. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji określającej zobowiązanie w opłacie paliwowej za maj 2014 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z [...], nr [...], wydanym na podstawie art. 162 § 1, § 2 i art. 163 § 2 oraz art. 216 § 1 i § 2 o.p., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. odmówił R. M. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z [...] nr [...] wydanej w sprawie określenia zobowiązania w opłacie paliwowej za miesiąc maj 2014 r.

W uzasadnieniu organ drugiej instancji przedstawiając stan faktyczny i prawny sprawy podniósł, że [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. wydał decyzję, w której określił R. M. zobowiązanie w opłacie paliwowej za miesiąc maj 2014r. w wysokości 51 293,00 zł. Przesyłka polecona nr [...] zawierająca pięć decyzji organu pierwszej instancji z [...] została zwrócona do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. w 4 kwietnia 2019 r. (data wpływu do organu) z adnotacją "zwrot - nie podjęto w terminie". Tym samym zgodnie z art. 150 § 2 o.p. została doręczona skarżącemu 28 marca 2019 r. w trybie zastępczym.

28 sierpnia 2019 r. do Urzędu Skarbowego w P. wpłynęło odwołanie R. M., reprezentowanego przez pełnomocnika A. M. (żonę) od decyzji organu pierwszej instancji oraz wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Pełnomocnik wyjaśniła, że w związku z pobytem męża R. M. od kwietnia 2018 r. w Zakładzie Karnym reprezentuje go w licznie prowadzonych postępowaniach podatkowych. Uchybiła terminowi bez swojej winy. Okoliczności wystąpienia tego uchybienia miały znamiona zdarzenia losowego, na które mimo dochowania należytej staranności, nie miała wpływu. Podkreśliła, że dotychczas nie zdarzyło jej się uchybić terminowi odbioru jakiegokolwiek listu. O istnieniu decyzji pełnomocnik dowiedziała się 20 sierpnia 2019 r od I. K., który został ustanowiony pełnomocnikiem jej męża w innym postępowaniu. Fakt ten wyszedł na jaw w trakcie analizy jednego z ponad 50 tytułów wykonawczych i został potwierdzony przez pracownika Urzędu Skarbowego w P. podczas rozmowy telefonicznej. Decyzja Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. nie została doręczona podatnikowi. Pełnomocnik wyjaśniła, że nie miała wiedzy, że w placówce Poczty Polskiej znajduje się list, który ma odebrać, ponieważ żadne awizo nie trafiło do oddawczej skrzynki pocztowej przypisanej do adresu: ul. A 23 lok. 31, [...] R., a zlokalizowanej w klatce schodowej bloku. Z wyjaśnień pełnomocnika zawartych w uzasadnieniu wniosku wynika, że przypuszcza on, że takie awizo mogło trafić przez nieuwagę listonosza do skrzynki pocztowej sąsiada, z czym spotkała się w przeszłości. Wobec powyższego uznała, że uchybienie terminowi na złożenie odwołania przez skarżącego nie było zawinione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00