Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 12 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Go 265/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Pauter Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Sędzia WSA Adam Jutrzenka - Trzebiatowski Protokolant sekr. sąd. Magdalena Komar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi B.R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...]r. nr [...].

Uzasadnienie

1. Decyzją z dnia [...] września 2019 r., nr [...] działający z upoważnienia Prezydenta Miasta Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego Centrum Pomocy Rodzinie odmówił B.R. świadczenia w formie świadczenia pielęgnacyjnego wnioskowanego w związku z opieką nad K.R. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że B.R. od [...] stycznia 1999 r. pobiera emeryturę, co według przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2220 ze zm.; dalej jako u.ś.r.) wyłącza możliwość przyznania stronie wnioskowanego świadczenia.

2. Po rozpatrzeniu odwołania B.R. Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] października 2019 r., nr [...] uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że choć orzecznictwo sądów administracyjnych w przedmiocie wykładni przepisu art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. nie jest jednolite, to Kolegium przychyliło się do poglądu orzecznictwa (które przytoczono) opartego na prokonstytucyjnej wykładni art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. i uznającego, że posiadanie przez opiekuna ustalonego prawa do emerytury nie wyklucza prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Wskazano, że pozbawienie w całości prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osoby mającej ustalone prawo do emerytury (renty) w wysokości niższej, niż to świadczenie narusza zasadę równości. Wydanie decyzji kasatoryjnej zamiast merytorycznej uzasadniono względami dowodowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00