Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 sierpnia 2020 r., sygn. III SA/Gl 726/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędzia WSA Beata Kozicka, Protokolant St. sekr. sąd. Joanna Spadek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi K. Z. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opłaty podwyższonej za wydobycie kopaliny bez wymaganej koncesji oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r., znak: [...], I.dz. [...] Prezes Wyższego Urzędu Górniczego utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w K. z [...] r., znak: [...], I.dz. [...], ustalającą skarżącemu K. Z. opłatę podwyższoną za wydobycie w okresie od [...] r. do [...] r. [...] ton piasku z terenu działki gruntowej o numerze [...], położonej w miejscowości L., gmina N., powiat [...], województwo [...], w wysokości: [...] złotych.

W uzasadnieniu organ przedstawił stan faktyczny sprawy.

Podniósł, że [...] r. do OUG w K. wpłynęło zawiadomienie od Nadleśnictwa K. o prawdopodobnej eksploatacji piasku z ww. działki. [...] r. pracownicy organu przeprowadzili oględziny, w czasie których ustalono, że na jej terenie znajduje się czynne stokowe wyrobisko górnicze oraz świeże ślady dalszej eksploatacji i wywozu pozyskanej kopaliny. Pomiar wyrobiska wykonany odbiornikiem GPS wykazał, że długość wyrobiska wynosiła ok 60 m a szerokość ok. 45 m. Wysokość ściany eksploatacyjnej dochodziła do ok.6 m. Wydobycie kopaliny czyli drobno i średnio ziarnistego żółtego piasku prowadzono z wydmy usytuowanej w lesie, jednym poziomem eksploatacji metodą przez podkopywanie, prawdopodobnie koparko - ładowarką. Nadkład w postaci ziemi i ściółki miał grubość ok. 20 - 30 cm. Spąg wyrobiska miał rzędne wysokościowe zbliżone do drogi gruntowej przebiegającej od wschodniej strony wyrobiska. W trakcie oględzin wykonano pomiar punktów wyznaczających teren przekształcony robotami górniczymi oraz obmiar wyrobiska i sporządzono dokumentację fotograficzną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00