Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 lipca 2020 r., sygn. I SA/Wr 269/20

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant starszy specjalista Edyta Luniak, po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 8 lipca 2020 r. sprawy ze skargi A S.A. z/s w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej spółki kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za nieprawidłowe stanowisko A S.A. w sprawie dotyczącej wykładni przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 865 ze. zm.; dalej: u.p.d.o.p.).

Z przedstawionego we wniosku o interpretację opisu stanu faktycznego wynikało, że skarżąca jest częścią międzynarodowej Grupy Kapitałowej. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zawarła z niezależną instytucją finansową umowy kredytów inwestycyjnych oraz linii wielocelowej. Spółka z/s w Niemczech (akcjonariusz), będąca większościowym udziałowcem skarżącej (ponad 25% udziałów w kapitale) udzieliła jej nieodpłatnego poręczenia ww. kredytów. Poręczone zobowiązania przekraczają 10.000.000 zł. Brak wynagrodzenia z tytułu udzielonego poręczenia ma związek ze strategią grupy opisaną w grupowej dokumentacji cen transferowych, sporządzaną przez akcjonariusza, a odpowiadającą regulacjom podatkowym jego kraju. Skarżąca - powołując się na brak jasnych i oficjalnych wytycznych OECD w zakresie poręczeń - wywodziła, że grupowa dokumentacja cen transferowych dopuszcza udzielanie poręczeń bez naliczania wynagrodzenia, o ile konieczność naliczania wynagrodzenia nie wynika z lokalnych uregulowań prawnych. W ocenie strony i akcjonariusza, brak w Polsce uregulowań zabraniających dokonywanie transakcji bez wynagrodzenia, co dotyczy też poręczeń. Wypłata wynagrodzenia na rzecz akcjonariusza naruszałaby postanowienia umowy między stronami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00