Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. III SA/Wa 1914/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Sobocha, Sędziowie sędzia WSA Maciej Kurasz, sędzia WSA Waldemar Śledzik (sprawozdawca), Protokolant referent Agnieszka Dominiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2020 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania podatkowego w sprawie określenia wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w M. (dalej zwany "Naczelnikiem") w wyniku ustaleń poczynionych w ramach wszczętej wobec M. D. (dalej zwany "Stroną" lub "Skarżącym") kontroli podatkowej, a w jej następstwie postępowania podatkowego w sprawie określenia wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 r., decyzją z dnia [...] marca 2019 r. umorzył wszczęte z urzędu ww. postępowanie podatkowe.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia za bezprzedmiotowe uznał orzekanie w sprawie określenia Stronie wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 r. z uwagi na błędne określenie strony postępowania. Ponadto wyjaśnił, iż z uwagi na złożenie przez małżonków A. i M. D. wspólnego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2016, postępowanie podatkowe winno zostać wszczęte wobec obojga małżonków.

Skarżący odwołaniem z dnia 15 kwietnia 2019 r., wnosząc o uchylenie w całości zaskarżonej decyzji organu pierwszej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia, ewentualnie o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i orzeczenie co do istoty sprawy, zarzucił naruszenie:

1) art. 208 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.; dalej: "O.p.") poprzez błędne zastosowanie i uznanie, że postępowanie w sprawie stało się bezprzedmiotowe z przyczyn podmiotowych,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00