Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. VI SA/Wa 1235/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Henryka Lewandowska - Kuraszkiewicz Sędzia WSA Grażyna Śliwińska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 16 lipca 2020 r. sprawy ze skargi F. Sp. z o.o. z siedzibą w T. na postanowienie Ministra Rozwoju z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postepowania w sprawie zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Ministra Rozwoju z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...]; 2. zasądza od Ministra Rozwoju na rzecz skarżącej F. Sp. z o.o. z siedzibą w T. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Minister Rozwoju zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] utrzymał w mocy swoje postanowienie z dnia [...] marca 2016 r. nr [...], którym odmówiono wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie zmiany zezwolenia nr [...] z dnia [...] marca 2000 r. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie [...] Specjalnej Strefy Ekonomicznej udzielonego przez zarządzającego [...] Specjalna Strefą Ekonomiczną na rzecz F. Sp. z o.o. z siedzibą w T. Jako podstawę organ wskazał art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w zw. z art. 144, art. 127 § 3 oraz art. 61a § 1 k.p.a.

Do wydania powyższego postanowienia doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

F. Sp. z o.o. z siedzibą w T.(dalej "skarżąca", "strona skarżąca", "skarżąca spółka") w dniu 23 marca 2000 r. uzyskała zezwolenie nr Tczewie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie [...] Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej "[...] SSE"). Zezwolenie zostało udzielone do dnia 30 listopada 2017 r.

Pismem z dnia 22 stycznia 2016 r. uzupełnionym pismem z dnia 4 marca 2016 r. strona skarżąca wystąpiła w trybie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 20 października specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 282 ze zm.), dalej cyt. jako "ustawa o sse", z wnioskiem o zmianę pkt I zezwolenia poprzez wykreślenie sformułowania " Zezwolenia udziela się do dnia 30 listopada 2017 r." Uzasadniając swój wniosek skarżąca wskazywała na ograniczone możliwości wykorzystania w pełni limitu przysługującej jej pomocy publicznej w okresie obowiązywania zezwolenia. Zwróciła uwagę na zmiany przepisów dotyczących specjalnych stref ekonomicznych, w wyniku których termin obowiązywania zezwolenia utracił swoje uzasadnienie i znaczenie prawne. Ponadto zdaniem skarżącej spółki utrzymanie terminu ważności zezwolenia nie znajduje podstaw prawnych w kontekście harmonizacji prawa polskiego z prawem unijnym. Wskazała również, że ograniczenie okresu obowiązywania zezwolenia stanowi ingerencję w wolność gospodarczą przedsiębiorcy. Podkreśliła, że w aktualnym stanie prawnym wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie stref obowiązują jednolite zasady w zakresie zmiany zezwolenia. Przedstawiła także swoja definicję "zwiększenia pomocy publicznej", zgodnie z którą pojęcie to powinno być interpretowane jako zwiększenie wielkości pomocy przyznanej spółce. Ponadto skarżąca spółka opisała swoją pozycję w branży oraz dotychczasowe osiągnięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00