Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lipca 2020 r., sygn. II SA/Wa 1800/19

Broń i materiały wybuchowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki, Sędzia WSA Sławomir Fularski (spr.), Asesor WSA Joanna Kruszewska-Grońska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Wiechowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2020 r. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską do celu łowieckiego oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant Wojewódzki Policji w [...] (dalej jako "organ pierwszej instancji" lub "KWP") decyzją z [...] kwietnia 2019 r. nr [...] działając na podstawie art. 18 ust. 5 pkt 4 i art. 20 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2019 r. poz. 284), cofnął R. M. (dalej jako "strona", "odwołujący się" lub "skarżący") pozwolenie na posiadanie broni palnej myśliwskiej do celów łowieckich.

Z uzasadnienia decyzji KWP wynika, że cofnięcie stronie pozwolenia na broń nastąpiło w wyniku naruszenia przez nią zasad przechowywania broni i amunicji. Strona przechowywała jedną jednostkę broni palnej pod materacem łóżka i w wyniku włamania doszło do jej kradzieży, co spowodowało, że broń dostała się w ręce osoby nieuprawnionej. Broń i amunicję należy zaś przechowywać i nosić w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych. Strona lekceważąc kwestie zabezpieczenia legalnie posiadanej broni zignorowała obowiązujące ją przepisy prawa, a to wzbudza uzasadnioną obawę, że może ona ich nadal nie przestrzegać.

Od powyższej decyzji strona reprezentowana przez pełnomocnika - adwokata wniosła odwołanie, zarzucając organowi pierwszej instancji naruszenie art. 18 ust. 5 pkt 4 w związku z art. 32 ust. 1 ustawy o broni i amunicji poprzez ich błędną i zbyt rozszerzoną wykładnię skutkującą cofnięciem jej pozwolenia na broń palną myśliwską. Odwołujący się wskazał, że KWP nie wziął pod uwagę takich okoliczności jak te, że broń była pozostawiona poza pancerną szafą z wymontowanym zamkiem, co uniemożliwia jej użytkowanie. Postawa strony miała charakter incydentalny, strona nigdy nie była karana

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00