Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lipca 2020 r., sygn. IV SA/Wa 2455/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Wójcik, Sędziowie sędzia WSA Aneta Dąbrowska, sędzia del. SO Aleksandra Westra (spr.), Protokolant sekr. sąd. Marika Bibrowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2020 r. sprawy ze skargi A. R. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu na rzecz skarżącego A. R. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, utrzymał w mocy decyzję nr [...] z dnia [...] maja 2019 r. [...],

odmawiającą uchylenia własnej decyzji ostatecznej nr [...] z dnia [...] czerwca 2016 r.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

Wnioskiem z dnia 10 grudnia 2015 r. A. R. zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o wydanie decyzji administracyjnej w sprawie spełnienia warunków, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 690 z późn. zm.).

Po rozpatrzeniu wniosku Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wydał decyzję nr [...] z dnia [...] kwietnia 2016 r. o odmowie spełnienia warunków, o których mowa w art. 4 ustawy o działaczach opozycji. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w wyniku przeprowadzonej kwerendy w zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej odnaleziono zapisy w dzienniku rejestracyjnym [...] Urzędu Spraw Wewnętrznych (sygn. akt IPN [...]) oraz na karcie [...] i na karcie [...] dotyczące Pana A. R., z których wynika, że ww. został zarejestrowany w dniu 21 listopada 1977 r. przez Wydział III KSMO do nr [...] jako tajny współpracownik o pseudonimie "H.", pozyskany do współpracy w dniu 4 listopada 1977 r. do sprawy nr [...] kryptonim "K.". Materiały dotyczące sprawy obiektowej "K." zostały zniszczone w dniu 15 stycznia 1990 r. (dziennik rejestracyjny [...], sygn. akt IPN [...] t. 1). W dniu 19 marca 1979 r. materiały dotyczące TW "H." zostały przekazane do KWMO w O. Ponadto w aktach SOR (Sprawa Operacyjnego Rozpracowania) kryptonim "H." dotyczącej Pana A. R. sygn. akt IPN [...], rozpoczętej w dniu 11 czerwca 1979 r. przez WUSW w O., znajduje się informacja, że TW "H. został podjęty na kontakt przez Wydział III KW MO w O. W aktach SOR znajduje się też raport z rozmowy zapoznawczo sondażowej z TW ps. "H." przekazanym tut. Wydziałowi III na kontakt przez Wydział III KSMO w W. sporządzony przez por. W. N. - inspektora Sekcji III Wydziału III z rozmowy przeprowadzonej w dnia 26 kwietnia 1979 r. z TW "H.". W raporcie tym funkcjonariusz podał, że TW "H." przystał na propozycję podtrzymania z nim współpracy w przyszłości. Natomiast we wnioskach z rozmowy wskazał między innymi, że dane przekazane przez TW "H." przyczyniły się do uwiarygodnienia TW "S.". Organ ocenił, że wskazane dokumenty spełniają kryteria dokumentów opisanych w art. 4 ust. 2 ustawy o działaczach opozycji, tj. były wytworzone przy udziale Pana A. R. w ramach czynności wykonywanych w charakterze tajnego informatora organów bezpieczeństwa państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00