Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 lipca 2020 r., sygn. VI SA/Wa 1077/20

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś - Dębecka Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym dnia 6 lipca 2020 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi B. M. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z [...] marca 2019 r. skarżąca, B. M. wystąpiła o refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) kosztów operacji zaćmy - do kwoty refundowanej, która według jej wiedzy wynosi 4 650 złotych w przypadku operacji obu oczu. We wniosku podkreśliła, że w dniu 5 marca 2019 r. otrzymała od lekarza NFZ skierowanie na operację zaćmy. Z uwagi na charakter schorzenia operacja miała zostać przeprowadzona w klinicznym ośrodku leczenia zaćmy, jakim jest m.in. Ośrodek [...] Sp. z o.o. z siedzibą w N.. Termin pierwszego zabiegu (jednego oka) wyznaczono na dzień 29 marca 2019 r.

Postanowieniem z [...] marca 2019 r. nr [...] Dyrektor [...] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w K. (OW NFZ) odmówił wszczęcia postępowania z wniosku skarżącej. Podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowił art. 61a § 1 kpa oraz art. 109 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r., poz. 1510 ze zm.: dalej jako "ustawa o świadczeniach"). Powodem odmowy wszczęcia postępowania był brak podstawy materialnoprawnej do rozpatrzenia żądania skarżącej w trybie administracyjnym. Jak podkreślił organ, ustawa o świadczeniach w żadnym przepisie nie daje podstawy prawnej do zwrotu świadczeniobiorcy całości lub części poniesionych opłat za wykonane świadczenie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej a tym bardziej żądania refundacji przyszłych kosztów. Zaznaczył ponadto, że podmiotem uprawnionym do wystąpienia z żądaniem wynagrodzenia za świadczenia opieki zdrowotnej udzielone świadczeniobiorcy jest zawsze świadczeniodawca i to nawet w sytuacji, kiedy nie zawarł z NFZ umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00