Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. II SA/Sz 1086/19
Ewidencja ludności
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder Sędzia WSA Maria Mysiak (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 lipca 2020 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta W. decyzją z dnia [...] r. nr [...], działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2018 r,. poz. 2096 ze zm.- dalej jako "k.p.a.") oraz art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1397), orzekł o wymeldowaniu A. P. (dalej jako "strona" lub "skarżący") z pobytu stałego z lokalu mieszkalnego nr [...] w budynku nr [...] przy Al. [...] w W..
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w dniu [...] r. wpłynęło pismo Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. W. (dalej jako "TBS"), o podjęcie czynności z urzędu, w celu wymeldowania z ww. lokalu skarżącego i jego brata. W piśmie tym wskazano, że lokal ten został w dniu [...] r. przejęty, a następnie przekazany protokołem z dnia [...] r. do adaptacji.
Po wszczęciu w dniu [...] marca 2019 r. z urzędu postępowania administracyjnego o wymeldowanie skarżącego z pobytu stałego, organ przesłuchał babcię strony - J. P. oraz sąsiadki zamieszkujące w budynku nr [...] przy Al. [...] w W., które potwierdziły fakt niezamieszkiwania przez A. P. w ww. lokalu. Z kolei przesłuchany przez pracownika Urzędu Miejskiego w Z. skarżący przyznał, że przestał korzystać z tego lokalu, kiedy został osadzony w zakładzie karnym (styczeń [...] r.). Jak wynika z pisma TBS oraz załączonych do niego kserokopii dokumentów K. P. (ojciec strony) zajmował ten lokal (socjalny) bezumownie od czerwca [...] r. Ww. zmarł w dniu [...] r. W lokalu tym zameldowani byli oprócz niego na pobyt stały jego synowie: A. P. i A. P.. Lokal ten zdała do TBS, po śmierci K. P. jego mama - J. P., przekazując klucze do tego mieszkania. Z notatki służbowej przedstawiciela TBS z dnia [...] [...] r. wynika, że pozostawione rzeczy w lokalu nie przedstawiały wartości, w związku z czym miały być usunięte na wysypisko. Z pisma kierowanego przez Gminę Miejską W. w dniu [...] r. do strony wynika, że złożył on wniosek o potwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po zgonie ojca, jednakże brak jest przesłanek prawnych do pozytywnego rozpatrzenia przedmiotowego wniosku. Z pisma tego wynika również, że życie strony koncentruje się poza W.. Jak przyznał skarżący w piśmie z dnia [...] lipca 2019 r., przez ostatnie półtora roku przed osadzeniem w zakładzie karnym był osobą poszukiwaną do odbycia kary, z tego też względu zależało jemu na tym, by nikt jego nie widział, tym bardziej sąsiedzi. Dlatego o jego przebywaniu w domu wiedział tylko jego nieżyjący już ojciec. W ocenie organu, skoro osoba ukrywa się przed organami ścigania i opuściła dany lokal, to opuszczenie to należy uznać jako dobrowolne. Poza tym za udowodnione organ uznał, że centrum życiowe strony znajduje się obecnie poza miejscem zameldowania na pobyt stały.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right