Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. II SA/Sz 1086/19

Ewidencja ludności

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder Sędzia WSA Maria Mysiak (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 lipca 2020 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta W. decyzją z dnia [...] r. nr [...], działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2018 r,. poz. 2096 ze zm.- dalej jako "k.p.a.") oraz art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1397), orzekł o wymeldowaniu A. P. (dalej jako "strona" lub "skarżący") z pobytu stałego z lokalu mieszkalnego nr [...] w budynku nr [...] przy Al. [...] w W..

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w dniu [...] r. wpłynęło pismo Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. W. (dalej jako "TBS"), o podjęcie czynności z urzędu, w celu wymeldowania z ww. lokalu skarżącego i jego brata. W piśmie tym wskazano, że lokal ten został w dniu [...] r. przejęty, a następnie przekazany protokołem z dnia [...] r. do adaptacji.

Po wszczęciu w dniu [...] marca 2019 r. z urzędu postępowania administracyjnego o wymeldowanie skarżącego z pobytu stałego, organ przesłuchał babcię strony - J. P. oraz sąsiadki zamieszkujące w budynku nr [...] przy Al. [...] w W., które potwierdziły fakt niezamieszkiwania przez A. P. w ww. lokalu. Z kolei przesłuchany przez pracownika Urzędu Miejskiego w Z. skarżący przyznał, że przestał korzystać z tego lokalu, kiedy został osadzony w zakładzie karnym (styczeń [...] r.). Jak wynika z pisma TBS oraz załączonych do niego kserokopii dokumentów K. P. (ojciec strony) zajmował ten lokal (socjalny) bezumownie od czerwca [...] r. Ww. zmarł w dniu [...] r. W lokalu tym zameldowani byli oprócz niego na pobyt stały jego synowie: A. P. i A. P.. Lokal ten zdała do TBS, po śmierci K. P. jego mama - J. P., przekazując klucze do tego mieszkania. Z notatki służbowej przedstawiciela TBS z dnia [...] [...] r. wynika, że pozostawione rzeczy w lokalu nie przedstawiały wartości, w związku z czym miały być usunięte na wysypisko. Z pisma kierowanego przez Gminę Miejską W. w dniu [...] r. do strony wynika, że złożył on wniosek o potwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po zgonie ojca, jednakże brak jest przesłanek prawnych do pozytywnego rozpatrzenia przedmiotowego wniosku. Z pisma tego wynika również, że życie strony koncentruje się poza W.. Jak przyznał skarżący w piśmie z dnia [...] lipca 2019 r., przez ostatnie półtora roku przed osadzeniem w zakładzie karnym był osobą poszukiwaną do odbycia kary, z tego też względu zależało jemu na tym, by nikt jego nie widział, tym bardziej sąsiedzi. Dlatego o jego przebywaniu w domu wiedział tylko jego nieżyjący już ojciec. W ocenie organu, skoro osoba ukrywa się przed organami ścigania i opuściła dany lokal, to opuszczenie to należy uznać jako dobrowolne. Poza tym za udowodnione organ uznał, że centrum życiowe strony znajduje się obecnie poza miejscem zameldowania na pobyt stały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00