Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 7 lipca 2020 r., sygn. II SA/Rz 143/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak /spr./ Sędziowie WSA Piotr Godlewski WSA Maciej Kobak Protokolant referent Patrycja Bar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2020 r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia, że świadczenia rodzinne są świadczeniami nienależnie pobranymi oraz zobowiązanie do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję A. z dnia [...] września 2019 r., znak [...].
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi B.B. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej SKO) z [...] listopada 2019 r., nr [...], wydana w przedmiocie ustalenia, że świadczenia rodzinne na dzieci: W.B., C.B. i O.B. za okres od 1 listopada 2018 r. do 30 listopada 2018 r. w postaci : 1) zasiłek rodzinny na dzieci W.B., C.B., O.B.; 2) dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania na dziecko W.B.; 3) dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej na dziecko: O.B.; 4) dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego: C.B.; 5) zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka: C.B., w łącznej kwocie 417,73 zł, są świadczeniami rodzinnymi nienależnie pobranymi i zobowiązania wyżej wymienionej skarżącej do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami.
Organ, wydając zaskarżoną do Sądu decyzję przyjął, że decyzją z dnia [...] września 2019 r., znak [...], Wojewoda [....] ustalił, iż w/w świadczenie rodzinne, które pobrała B.B. za okres od 1 listopada 2018 r. do 30 listopada 2018 r., na trójkę swych dzieci, są świadczeniami nienależnie pobranymi. Wobec tego zobowiązano skarżącą do zwrotu kwoty nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych wraz odsetkami za opóźnienie naliczanymi od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczenia wychowawczego do dnia spłaty. Organ I instancji powołał się w treści swego rozstrzygnięcia m.in. na art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Przepisy na podstawie, których odmówiono przyznania prawa do świadczeń rodzinnych zawierają uzasadnienia decyzji Wojewody z dnia [...] stycznia 2019 r. o nr [...] oraz o nr [...].