Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 7 lipca 2020 r., sygn. II SA/Rz 145/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak /spr./ Sędziowie WSA Piotr Godlewski WSA Maciej Kobak Protokolant referent Patrycja Bar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2020 r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia kwoty nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję A. z dnia [...] września 2019 r., znak [...].

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi B.B. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej SKO) z [...] listopada 2019 r., o nr [...], wydana w przedmiocie ustalenia, że świadczenia wychowawcze na dzieci: W.B., C.B. i O.B. za okres od 1 października 2018 r. do 30 listopada 2018 r., w łącznej kwocie 2 423,07 zł, są nienależnie pobranym świadczeniem i zobowiązania wyżej wymienionej do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego wraz z odsetkami.

Kolegium w zaskarżonej do sądu decyzji przyjęło, że decyzją z dnia [...] września 2019 r., znak [...], Wojewoda [...] ustalił, że świadczenie wychowawcze, które pobrała skarżąca za okres od 1 października 2018 r. do 30 listopada 2018 r. na dzieci W.B., C.B. i O.B. w łącznej kwocie 2423,07 zł, jest świadczeniem nienależnie pobranym. Jednocześnie zobowiązano w/w skarżącą do zwrotu powyższej kwoty wraz odsetkami ustawowymi za powstałe opóźnienie. W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy Organ pierwszej instancji decyzją z dnia [...] stycznia 2019 r. odmówił przyznania świadczenia wychowawczego na w/w dzieci za okres od 1 października 2018 r. do 30 listopada 2018 r. W tym bowiem okresie krajem pierwszeństwa do wypłaty świadczeń są Niemcy zaś w Polsce może być przyznany jedynie dodatek dyferencyjny, ten jednak nie przysługuje.

Od decyzji Wojewody z dnia [...] września 2019 r. B.B. wniosła odwołanie, podkreślając w nim, że w związku ze swoją pracą na terenie Niemiec nie otrzymała żadnego świadczenia na dzieci W., C. oraz O.B. To, że strona podlega ustawodawstwu niemieckiemu z tytułu umowy o pracę nie oznacza jeszcze, że posiada prawo do tych świadczeń zgodnie z ustawodawstwem niemieckim. W sytuacji, gdzie jedno z państw odmówiło wypłaty świadczeń to obowiązek wypłacenia świadczenia ma Polska, a w związku z tym świadczenie pobrane przez nią został prawy płacone i nie powinna ich zwracać. Urząd wojewódzki nie zwrócił się do strony niemieckiej z zapytaniem czy w związku z pracą na terenie Niemiec odwołująca pobierała zasiłek rodzinny na dzieci z tego kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00