Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. II SA/Rz 592/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Jerzy Solarski /spr./ Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk WSA Elżbieta Mazur-Selwa po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 lipca 2020 r. sprawy ze skargi B. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania - skargę oddala -
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej: "Kolegium"), postanowieniem z dnia [...] marca 2020 r. nr [...], na podstawie art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r., poz. 256, dalej: "K.p.a."), stwierdziło niedopuszczalność odwołania od decyzji Prezydenta Miasta [...] (dalej: "Prezydent") z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] o przyznaniu B.S. (dalej: "Skarżąca") pomocy w formie usług opiekuńczych i ustaleniu odpłatności za jedną godzinę w wysokości 22 zł w terminie od grudnia 2019 r. do 30 listopada 2020 r.
W uzasadnieniu zostało stwierdzone, że decyzja Prezydenta została odebrana w dniu 29 listopada 2019 r. przez pełnomocnika Skarżącej - synową, J.S.. Oświadczeniem z dnia 29 listopada 2019 r. pełnomocnik Skarżącej zrzekł się prawa do złożenia odwołania od przedmiotowej decyzji, będąc pouczony o skutkach zrzeczenia się tego prawa. Kolegium wyjaśniło, że przesłanką niedopuszczalności odwołania jest zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołania, co skutkuje ostatecznością i prawomocnością decyzji. Cytując art. 127a § 1 i § 2 K.p.a. stwierdziło, że wobec złożenia oświadczenia i braku możliwości cofnięcia złożonego oświadczenia woli, należało orzec o niedopuszczalności odwołania. Kolegium wskazało również, że odwołanie Skarżąca wniosła w dniu 5 lutego 2020 r. tj. po upływie ustawowego 14-dniowego terminu na wniesienie odwołania, który upłynął 13 grudnia 2019 r. Kolegium wskazało, że gdyby nawet przyjąć możliwość cofnięcia zrzeczenia się prawa do złożenia odwołania (traktując odwołanie jako pismo zawierające oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych zrzeczenia się prawa do zaskarżenia decyzji), to z uwagi na upływ terminu do wniesienia odwołania, nie mogło ono wywrzeć skutku prawnego.