Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 lipca 2020 r., sygn. III SA/Po 140/20

 

Dnia 8 lipca 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska (spr.) Sędziowie WSA Marzenna Kosewska WSA Mirella Ławniczak po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 8 lipca 2020r. przy udziale sprawy ze skargi J. M. na decyzję Inspektor Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2020 roku nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] września 2019 r. nr [...] W.-M. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, wskazując na art. 92a ust. 1, art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 58, z późn. zm., dalej jako u.t.d.) nałożył karę pieniężną w wysokości [...] zł na J. M., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...] Usługi Transportowe i Ogólnobudowlane Roboty Ziemne Komunalne J. M..

Uzasadniając decyzję napisał, że [...] lipca 2019 r. na drodze wojewódzkiej numer [...], w okolicach miejscowości L. kontroli drogowej poddano samochód ciężarowy, do którego sprzężona była naczepa. Kierowcą ww. pojazdu był Ł. G., który wykonywał przewóz drogowy w imieniu przedsiębiorcy, J. M..

Dalej organ napisał, że analiza danych zawartych na karcie kierowcy Ł. G. i K. P. (w wyniku użytkowania przez jednego kierowcę dwóch kart, informacje na nich zapisane zostały zsumowane) oraz w pamięci urządzenia rejestrującego, po uwzględnieniu zdarzeń lub błędów w postaci: przerwa napięcia, wykazała, iż w dniu [...] lipca 2019 r. o godzinie 06:09 rozpoczął się 24-godzinny okres rozliczeniowy, w ciągu którego kierowca powinien odebrać minimum 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek. W okresie tym kierowca odebrał jedynie 10 godzin i 22 minuty nieprzerwanego odpoczynku co oznacza, że kierowca skrócił dzienny czas odpoczynku o 38 minut. Kierowca podczas kontroli nie okazał dokumentu (wykresówki/wydruku/karty dziennej), uzasadniającego odstąpienie od przestrzegania norm czasu prowadzenia pojazdu, wymaganych przerw lub odpoczynków. Organ wskazał, że zgodnie z naruszeniem określonym w lp. 5.5.1 załącznika nr 3 do u.t.d., kara pieniężna za skrócenie wymaganego regularnego okresu odpoczynku dziennego o czas do 1 godziny wynosi [...] zł i wymierzył karę pieniężną w tej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00