Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 lipca 2020 r., sygn. II SA/Po 593/19
Administracyjne postępowanie; Kombatanci
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Asesor WSA Jan Szuma (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2020 r. sprawy ze skargi T. D. na decyzję Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest decyzja Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (zwanego dalej "Szefem Urzędu") z dnia [...] maja 2019 r., [...], którą odmówiono T. D. przyznania świadczenia dla osób deportowanych do pracy przymusowej w czasie II Wojny Światowej.
Dla porządku warto w tym miejscu zasygnalizować, że w ramach postępowania administracyjnego, na etapie poprzedzającym skargę, nie wydano dwóch rozstrzygnięć, gdyż skarżący nie skorzystał z prawa do zwrócenia się do organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy (złożył skargę w miejsce takiego wniosku w trybie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, obecnie tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej "P.p.s.a.")
Decyzja Szefa Urzędu została wydana w następujących okolicznościach udokumentowanych w aktach sprawy.
Pismem z dnia [...] grudnia 2018 r. (k. 2-17 akt administracyjnych) T. D. wystąpił o przyznanie mu świadczenia pieniężnego na podstawie art. 4 ust. 1 w zw. z art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (na datę sporządzenia skargi tekst jednolity tego aktu prawnego opublikowano w Dz. U. z 2014 r., poz. 1001, obecnie Dz. U. z 2019 r., poz. 1168 - uw. Sądu, dalej "u.ś.p."). Wskazał, że jest uprawiony do świadczenia z tytułu poddania go w okresie od grudnia 1944 r. do sierpnia 1945 r. represji określonej w art. 2 ust. 2 lit. a u.ś.p. Represja ta miała postać deportacji (wywiezienia) do pracy przymusowej z terytorium państwa polskiego w granicach sprzed dnia 1 września 1939 r. na terytorium III Rzeszy.