Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. II SA/Po 86/20

Dostęp do informacji publicznej

 

Dnia 16 lipca 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr) Sędzia WSA Izabela Paluszyńska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 lipca 2020 r. sprawy ze skargi K. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika W. Urzędu Celno-Skarbowego w P. z dnia [...] października 2019 r. nr [...] II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę [...]- ([...] )złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych

Uzasadnienie

Naczelnik W. Urzędu Celno-Skarbowego w P. decyzją z dnia [...] października 2019 r., nr [...], działając na podstawie art. 104 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.; dalej: "K.p.a.") oraz art. 3 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 16 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1429; dalej: "u.d.i.p."), po ponownym rozpatrzeniu wniosku Krajowej Izby [...] z dnia [...] lipca 2019 r., odmówił udostępnienia wnioskowanej informacji publicznej.

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że w dniu [...] lipca 2019 r. Krajowa Izba [...] złożyła wniosek o udostępnienie informacji publicznej w przedmiocie prowadzonych w latach 2015-2018 postępowań karnych skarbowych oraz odpowiednio z nimi powiązanych postępowań kontrolnych. W trakcie postępowania o udostępnienie informacji publicznej ustalono, że informacja publiczna, o której udostępnienie zawnioskowano, jest informacją publiczną przetworzoną. Wnioskodawca, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p. został więc wezwany do wykazania, że uzyskanie informacji, o której mowa we wniosku, jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. W odpowiedzi wnioskodawca wskazał argumenty wskazujące jego zdaniem o spełnieniu w sprawie przesłanki szczególnej istotności dla interesu publicznego.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00