Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 lipca 2020 r., sygn. I SA/Ol 275/20

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka Sędziowie sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca) asesor WSA Katarzyna Górska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 31 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. C. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie ustalenia wysokości kosztów egzekucyjnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie postanowieniem "[...]". Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w O utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w I. z dnia "[...]". znak "[...]" w przedmiocie ustalenia kosztów postępowania egzekucyjnego.

Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia oraz przekazanych Sądowi akt sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w I (dalej NUS) prowadził postępowanie egzekucyjne z majątku Zobowiązanego - M. C. (dalej Zobowiązany, Skarżący), na podstawie własnych tytułów wykonawczych z dnia "[...]"r., o numerach od "[...]" do "[...]". Przedmiotowe tytuły wykonawcze obejmowały należności z tytułu podatku VAT za poszczególne okresy 2012 r. i 2013 r. w łącznej kwocie należności głównej "[...]"zł. Naczelnik Urzędu Skarbowego w I. postanowieniem z dnia "[...]"., ustalił Zobowiązanemu wysokość kosztów egzekucyjnych w kwocie "[...]"zł. W wyniku rozpoznania środka zaskarżenia od tego rozstrzygnięcia, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w O (dalej DIAS, organ II instancji) uchylił zaskarżone postanowienie w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Postanowieniem z dnia "[...]"r., NUS po ponownym rozpatrzeniu sprawy, ustalił wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego na kwotę "[...]"zł. DIAS, po rozpoznaniu zażalenia strony, postanowieniem z dnia "[...]"r., utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

Pismem z dnia "[...]"r. Zobowiązany wywiódł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na postanowienie DIAS z "[...]" Wyrokiem z 5 czerwca 2019 r., sygn. akt I SA/Ol 273/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, uchylił zaskarżone postanowienie DIAS. Sąd wskazał w pierwszej kolejności, że skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 czerwca 2016 r., SK 31/14, nie jest wyeliminowanie z porządku prawnego podstawy prawnej do orzekania o wysokości kosztów egzekucyjnych na podstawie art. 64 § 1 pkt 4 i § 6 u.p.e.a. z zastosowaniem procentowego sposobu obliczania opłaty za dokonanie czynności egzekucyjnej i opłaty manipulacyjnej, w odniesieniu do kwoty egzekwowanych należności. Podstawa do takiego postępowania organu egzekucyjnego pozostała, niemniej jednak stosowanie tych przepisów nie może prowadzić do przekroczenia maksymalnego rozsądnego pułapu, który w pierwszej kolejności powinien być wyznaczony przez ustawodawcę. Jednakże dopóki ustawodawca tego nie uczyni, organy stosujące prawo muszą tak określać wysokość kosztów egzekucyjnych, aby nie można było zarzucić im naruszenia standardów określonych w omawianym wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jak dalej wywodził Sąd, miarkowanie opłaty egzekucyjnej powinno pojawić się wówczas, gdy można stwierdzić, iż procentowo ustalone opłaty przekraczają maksymalny rozsądny pułap poszczególnych opłat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00